ترکیبات گیاهی می توانند به درمان نابینایی مرتبط با دیابت کمک کنند

9 آوریل 2019 - محققان گیاه شناس می گویند که مادر طبیعت می تواند به جلوگیری از نابینایی کمک کند، و به طور بالقوه نتایج درمان افراد مبتلا به مشکلات چشمی مربوط به دیابت را بهبود بخشد.

در این مطالعه، خانواده ی گیاهی Hyacinthaceae (یا نجم‌آبیان که یک زیرخانواده از تیره مارچوبگان است) و ترکیباتی که آنها تولید می کنند، و پتانسیل این ترکیبات برای توسعه ی درمانهای جدید در آینده بررسی گردید.

در تحقیقات پیشین مشخص شده بود که ترکیبات طبیعی تولید شده توسط این خانواده ی گیاهی، دارای اثرات ضد التهابی و ضد اکسیداتیوی هستند، با توجه به استفاده ی دراز مدت از این ترکیبات در طب سنتی، محققان دانشگاه Surrey در بریتانیا با کمک دانشمندان دانشگاه کینگستون و ایندیانا در ایالات متحده از آنها، برای مقابله با نابینایی ناشی از دیابت استفاده نمودند.

تعدادی از ترکیبات طبیعی که homoisoflavonoids نامیده می شوند، قادر به جلوگیری از رشد عروق خونی غیرطبیعی هستند که عامل مشکل ساز در رتینوپاتی دیابتی می باشند.

تحقیقات نشان داده است که چندین ترکیب فعال استخراج شده از این گیاهان، باعث کند شدن رشد عروق خونی جدید شده و به ویژه یک ترکیب مشتق شده ی مصنوعی، نتایج امیدوار کننده ای را ارئه نمود.

محققان اظهار داشتند که اثرات نسبی این محصولات طبیعی بر هر یک از آنزیم های شرح داده شده در این مقاله، موضوع ارزشمندی برای تحقیقات آتی هستند. نتایج ما راه هایی را برای توسعه بیشتر آنالوگهای مصنوعی برای درمان بیماری های منجر به نابینایی باز نموده است.

رتینوپاتی دیابتی یک عارضه ی رایج دیابت است که ناشی سطوح بالای قند خون و آسیب به شبکیه می باشد. علائم رتینوپاتی را می توان قبل از اینکه بینایی تحت تاثیر قرار گیرد، با شرکت در غربالگری سالانه ی رتینوپاتی در مراحل اولیه تشخیص داد.

غربالگری رتینوپاتی مهم است زیرا عدم تشخیص و درمان زودهنگام این وضعیت ممکن است به نابینایی منجر شود. حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی می تواند به کاهش خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی کمک کند.

پروفسورDulcie Mulholland، رئیس گروه شیمی در دانشگاه Surrey، گفت: بدون شک می توان گفت که از دست دادن بینایی یک تجربه ی ویرانگر است. ما معتقدیم که نتایج ما به ابداع درمان های جدید برای بسیاری از بیماریهای دژنراتیو چشم در آینده کمک خواهد کرد، به نظر می رسد که طبیعت هنوز اسرار بسیاری برای فاش شدن دارد.

دکتر Schwikkard، از دانشکده علوم زیستی، داروسازی و شیمی در دانشگاه کینگستون گفت: استفاده از مواد طبیعی گیاهی برای درمان دارای، "پتانسیل بزرگی" است و این کار یک فرصت واقعی برای همکاری بیشتر با سایر متخصصان بمنظور ابداع درمانهای جدید و پیشرفته برای بیماری های دژنراتیو چشم ایجاد کرده است.

این یافته ها در نشریه انجمن شیمی آمریکا(the American Chemical Society journal) منتشر گردید.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/apr/plant-compound-could-help-treat-diabetes-related-blindness-90276304.html