تحقیقات نشان می‌دهد قدرت ذهنی بر اشتها تأثیر می‌گذارد

 11 سپتامبر 2017- به گفته‌ی محققان بریتانیایی، ادراک فرد از مقدار غذای موجود در یک بشقاب بر گرسنگی او تاثیر دارد.

 آزمایشات انجام شده توسط محققان دانشگاه Sheffield Hallam نشان داد افراد بیشتر احتمال دارد که وعده‌های غذایی بزرگتری را مصرف کنند اگر آنها بیاد آورند که مقدار غذای کمتری را در وعده ی قبلا مصرف کرده‌اند، اما این ادراک فرد از غذا است نه مقدار واقعی غذا، که بر میزان مصرف  غذا در وعده ی بعدی تأثیر می‌گذارد.

در این مطالعه 26 فرد شرکت داشتند که هیچ یک به دیابت مبتلا نبودند به آنها املتی حاوی 3 تخم مرغ برای صبحانه داده شد. به نیمی از آنها گفته شد که دو عدد تخم مرغ برای آنها سرو شده است و به نیمی دیگر گفته شد که 4 عدد تخم مرغ در املت صبحانه آنها بوده است.

افرادیکه به آنها گفته شده بود مقدار تخم مرغ صبحانه‌ی آنها کم بوده است، برای وعده ی نهار گرسنه‌تر از افرادی بودند که تصور می‌کردند صبحانه‌ی بزرگی را میل کرده‌اند، علیرغم اینکه هر دو گروه به میزان یکسان صبحانه خورده بودند. آنها همچنین نهار بیشتری می‌خوردند و در طول روز کالری بسیار بیشتری مصرف می‌کردند.

محققان به بررسی تأثیر هورمون گرلین به عنوان یک فاکتور مهم پرداختند، اما نویسنده‌ی اصلی این تحقیق دکتر Steven Brown توضیح داد که این هورمون اهمیت زیادی ندارد.

دکتر Brown گفت: با آنالیز سطح هورمون گرلین (هورمون گرسنگی) شرکت کنندگان، مشخص گردید تغییرات در میزان گرسنگی بر اساس گزارش افراد و تفاوت در میزان مصرف غذا در وعده‌ی بعدی تنها به  دلیل تفاوت پاسخ فیزیکی افراد شرکت کننده به غذا نبوده است. بنابراین، حافظه‌ی فرد از میزان غذای وعده‌ی قبلی بر خلاف فاکتورهای فیزیولوژیکی ممکن است هدف مهمتری برای بررسی این موضوع باشد که چرا انتظارات از یک غذا دارای تأثیر بر احساس گرسنگی بعدی و مصرف کالری پس از آن است.

 با اینکه این یافته‌ها حاصل بررسی افراد غیر دیابتی است اما پیام آن این است که مغز ممکن است تعیین کننده‌ی گرسنگی فرد باشد. دکتر براون وهمکارانش درحال حاضر قصد دارند به بررسی تأثیر مکانیزم‌های گرسنگی بر روی ذهن ما به جای بدن ما بپردازند.

دکتر Brown گفت: هدف نهایی این نوع از تحقیقات، یافتن راههایی برای تأثیرگذاری بر رفتار مردم به روشی مثبت بدون تداخل با زندگی روزمره‌ی آنها است. نتایج این تحقیق در بخش سلامت روان کنفرانس سالانه‌ی جامعه‌ی روانشناسی بریتانیا ارائه شد.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/research-reveals-power-of-mind-influences-appetite-90593646.html