تحقیقات نشان می دهد که چگونه تفاوت ژنتیکی در چربی بدن بر خطرات سلامتی زنان و مردان تأثیر می گذارد

28 سپتامبر 2020 - تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه اختلاف ژنتیکی در چربی بدن مردان و زنان بر احتمال ابتلا هر جنس به بیماری ها تأثیر می گذارد.

محققان دانشگاه ویرجینیا، پرفسورMete Civelek  و Warren Anderson و همكاران آنها مشخص كرده اند كه اختلاف در ذخیره و تشكیل چربی در زنان و مردان به شدت بر فعالیت 162 ژن مختلف موجود در بافت چربی تأثیر می گذارد. بعلاوه ، 13 ژن، دارای واریته های مختلفی هستند که تأثیرات متفاوتی بر زنان و مردان می گذارند.

برخی از این ژن های شناسایی شده قبلاً با بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی مرتبط بوده اند. این یافته ها به توضیح خطرات مختلفی که سلامتی زنان و مردان را تهدید می کند، کمک کرده و زمینه را برای درمان های بهتر و هدفمند فراهم می کنند.

پرفسور Mete Civelek، از گروه مهندسی پزشکی UVA، گفت: چاقی با تعدادی از خطرات سلامت مرتبط است و اینکه چگونه مردان و زنان کالری اضافی را به عنوان چربی ذخیره می کنند، بر احتمال ابتلا به بیماری های شایع در آنها تاثیر متفاوتی دارد. ما افرادی با قومیت های مختلف و بیماریهای مختلف را مورد مطالعه قرار دادیم و گروهی از ژن ها را یافتیم که از نظر فراوانی بین زنان و مردان صرفنظر از نژاد یا وضعیت بهداشتی متفاوت بودند.

ژن های چربی

یکی از چالش های بزرگ تحقیقات ژنتیکی، حجم عظیم اطلاعاتی است که تولید می گردد. مطالعات قبلی هزاران ژن موجود در چربی را شناسایی کرده اند، که به نظر می رسد بر اساس جنسیت رفتار متفاوتی دارند، اما پرفسور Civelek و همکارانش تفاوتهای "قوی" را فقط در 162 مورد مشاهده کردند. این بر اساس تجزیه و تحلیل محققان از تقریباً 3000 نمونه انسانی جمع آوری شده از جمعیت های متنوع جغرافیایی و قومی بود.

اندرسون، عضو آزمایشگاه پرفسور Civelek، گفت: با ترکیب انواع داده ها، ما توانستیم ژن های خاصی را شناسایی کنیم که می توانند برای گرفتن نتایج درمانی مجزا در مردان و زنان هدف قرار گیرند.

با کاوش عمیق تر، محققان شش ژن خاص را شناسایی کردند که از نظر تنظیم فعالیت بافت چربی بسیار تأثیرگذار بودند. پرفسور Civelek، گفت: ما هم اكنون می توانیم روی این شش ژن به عنوان اهداف بالقوه درمانی تمركز كنیم.

این یافته ها بسیار قابل توجه هستند زیرا تحقیقات زیادی در مورد اختلاف جنسیت در بافت چربی از نظر توزیع (به عنوان مثال شکل بدنی گلابی در برابر شکل بدین سیب) و سایر جنبه ها انجام شده است، اما عوامل مهم ژنتیکی تاثیر گذار نسبتاً کشف نشده، باقی مانده اند.

پرفسور Civelek، گفت: ما معتقدیم که یافته های ما در تلاش برای پزشکی دقیق بمنظور یافتن اهداف دارویی مفید است و می تواند به رفع مشکلات خاصی که زنان و مردان با آن روبرو هستند، کمک کند. به عنوان مثال، مردان بیشتر در معرض اختلالات قلبی عروقی و زنان بیشتر در معرض چاقی هستند. ژن های چربی که ما شناسایی کردیم می توانند در شدت بیماری ها و چگونگی واکنش متفاوت زنان و مردان به درمان نقش داشته باشند. محققان یافته های خود را در مجله علمی Genome Research منتشر کرده اند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20200928/Research-reveals-how-genetic-differences-in-body-fat-affect-men-and-womens-health-risks.aspx