تحقیقات نشان می دهد که بهبود کیفیت هوا می تواند موارد ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد

2 ژوئیه 2018- تحقیقات جدید نشان داده است کاهش آلودگی هوا می تواند منجر به کاهش میزان ابتلا به دیابت نوع 2 شود .محققان دانشگاه واشنگتن با استفاده از ماهواره های ناسا پیش بینی کردند که ابتلای سالانه ی تقریبا 15000 نفر به دیابت نوع 2 در انگلیس به علت هوای آلوده است.
خوردن رژیم غذایی متشکل از مقادیر زیادی غذاهای فرآوری شده و شیرین و شیوه زندگی ناصحیح هر دو به طور قابل توجهی با دیابت نوع 2 مرتبط می باشد، اما در حال حاضر این تحقیق نشان می دهد که زندگی در مناطق شهری دودآلود و آلوده نیز یکی دیگر از عامل خطر دیابت است.
محققان این پژوهش می گویند آلودگی هوا می تواند حداقل مسئول ابتلای یک نفر از هر 10 مورد ابتلا به دیابت نوع 2 در انگلستان باشد و افزایش آلودگی هوا می تواند این مشکل را در شهرهای آلوده ای مانند لندن بدتر کند.
دکتر زیآد العلی، استادیار پزشکی دانشگاه واشنگتن گفت: آلودگی هوا عامل اصلی بیماری است و نباید نادیده گرفته شود، در انگلستان در سال 2016 حدود 14،900 مورد دیابت با آلودگی هوا مرتبط بوده و 31،800سال زندگی سالم از بین رفته است. بر اساس نتایج ما بسیار واضح است که آلودگی هوا با خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت ارتباط دارد.
آلودگی هوا در سال های اخیر بیشتر و بیشتر با دیابت نوع 2 ارتباط داشته است، در حالی که مکانیسم دقیق این ارتباط مشخص نیست، دانشمندان پیشنهاد کرده اند که محلی که مردم در آن زندگی می کنند و درآمد آنها می تواند از عوامل مهم تاثیر گذار باشد.
یافته های جدید بر اساس تجزیه و تحلیل سلامت 1.7 میلیون نظامی آمریکایی که به طور متوسط ​​بمدت 8.5 سال تحت نظارت قرار گرفتند، بدست آمده است. محققان همچنین از داده های ماهواره های ناسا و خوانش های ایستگاه های زمینی برای اندازه گیری آلودگی هوا در مکان هایی که شرکت کنندگان زندگی می کردند، در این مطالعه استفاده نمودند.
این نتایج پس از آن با آمار آلودگی هوا از 194 کشور دیگر به منظور شناسایی میزان شیوع دیابت نوع 2 در مناطقی با آلودگی بالا مقایسه و تایید شد. نتایج این تجزیه و تحلیل نشان داد که 3.2 میلیون مورد ابتلا به دیابت نوع 2 در سراسر جهان در سال 2016 به دلیل آلودگی هوا بوده است. این در مجموع 14درصد از موارد جدید ابتلا به این بیماری را شامل می شود.
تقریبا 21 درصداز افرادی که در محیطی زندگی می کنند که در آن 5 تا 10 میکروگرم در متر مکعب آلودگی هوا وجود دارد، به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.در مناطقی که آلودگی هوا 11.9 تا 13.6 میکروگرم در هر متر مکعب بود، میزان ابتلا به دیابت نوع 2 به 24 درصد افزایش یافته بود.
در لندن و دیگر شهرهای انگلستان، سطح الودگی هوا می تواند تا 60 میکروگرم در هر متر مکعب افزایش یابد، در حالی که میانگین سطح آلودگی هوا در بریتانیا 12 است.
این مطالعه در مجلهThe Lancet Planetary Health منتشر شد.
یادداشت سردبیر: واضح است که باید اقدامات لازم برای بهبود استانداردهای کیفیت هوا انجام شود و این یافته ها نشان می دهد حتی بهبودی کوچکی در کیفیت هوا می تواند به کاهش میزان دیابت نوع 2 کمک کند.با این حال، مردم می توانند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را با کمک یک رژیم سالم و واقعی کاهش دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر، از برنامهLow Carb  در سایت دیابت بریتانیا بازدید کنید.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jul/improving-air-quality-could-reduce-type-2-diabetes-diagnoses,-research-suggests-95995023.html