تأثیر رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پر چرب بر جمعیت سالمندان چاق

20 اوت 2020 - محققان مرکز تحقیقات چاقی و تغذیه در دانشگاه آلاباما در مطالعه ای که در ژورنال Nutrition and Metabolism منتشر شد، تایید کردند که در پاسخ به رژیم غذایی هشت هفته ای بسیار کم کربوهیدرات، ترکیب بدنی، توزیع چربی و سلامت متابولیک بزرگسالان مسن چاق بهبود می یابد. بزرگسالان مسن چاق در معرض خطر ویژه ای برای ابتلا به بیماری قلبی متابولیکی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. به جای توده چربی کلی، رسوب چربی در نواحی خاص، مانند حفره شکم و عضلات اسکلتی، ممکن است بزرگترین خطر را برای ابتلا به بیماریها ایجاد کند.

نویسنده اصلی این تحقیق، دکتر Amy Goss، استادیار گروه علوم تغذیه ی UAB، گفت: هدف ما بررسی تاثیر رژیم غذایی بسیار كم كربوهیدرات یا VLCD با چربی بالا بر كاهش رسوبات چربی و حفظ توده ی بدون چربی(توده ی عضلات اسکلتی)، بدون محدودیت كالری عمدی در بزرگسالان مسن چاق بود، تا از این طریق نتایج مربوط به بیماری قلبی متابولیکی مانند حساسیت به انسولین و پروفیل لیپیدها را در این افراد بهبود بخشیم.

او افزود: بعد از مداخله ی هشت هفته ای، علی رغم دستورالعملهای پزشکی مبنی بر تبعیت افراد مسن چاق از یک رژیم غذایی برای حفظ وزن، افراد گروه رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات، نسبت به گروه کنترل، وزن و توده چربی بیشتری را از دست دادند.

مصرف تخم مرغ بخش مهمی از رژیم VLCD در این مطالعه بود. دکتر Goss و تیمش تخم مرغ را در اختیار شرکت کنندگان در این گروه رژیم غذایی قرار دادند و از آنها خواستند که حداقل روزانه سه عدد تخم مرغ مصرف کنند.

دکتر Goss گفت: در حالی که تخم مرغ بخشی از این مطالعه بود، ما نمی توانیم نتیجه گیری کنیم که یافته های ما در نتیجه ی مصرف روزانه ی تخم مرغ بوده است؛ اما من فکر می کنم آنچه می توان نتیجه گرفت این است که تخم مرغ کامل می تواند به طور سالم وارد رژیم غذایی بزرگسالان مسن شود، بدون اینکه تأثیر منفی بر کلسترول خون آنها بر جا گذارد.

تفاوت اصلی چربی کاهش یافته در بین دو گروه در حفره شکمی و ذخایر چربی در عضلات اسکلتی بود.

دکتر Goss گفت: ما همچنین پیشرفتهای چشمگیری در مشخصات کلی چربی ها پیدا کردیم که نشان دهنده کاهش خطر بیماری قلبی عروقی است، علاوه بر این، حساسیت به انسولین در پاسخ به رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات بهبود یافت که منعکس کننده ی کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است. به طور کلی، ما در پاسخ به رژیم غذایی هشت هفته ای بسیار کم کربوهیدرات، شاهد بهبود ترکیب بدنی، توزیع چربی و سلامت متابولیک افراد مسن چاق بودیم.

اثر VLCD بر دیابت

دکتر Goss می گوید: VLCD ها گزینه درمانی بسیاری از بیماریها از جمله دیابت نوع 2 ، چاقی و بیماری کبد چرب غیر الکلی هستند.

وی افزود: این مطالعه از تحقیقات قبلی که نشان داده اند که VLCD می تواند یک گزینه ایمن و درمانی برای بزرگسالان مسن چاق در 70 سالگی باشد، حمایت می کند، این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد "ذخایر چربی متابولیکی" در افراد مسن، بدون کاهش ماهیچه های اسکلتی آنها در هنگام کاهش وزن در پاسخ به رژیم غذایی بسیار کم کالری، کاهش می یابد.

دکتر Goss، افزود: شواهد زیادی درباره فواید رژیم بسیار کم کربوهیدرات در افراد جوان وجود دارد اما مطالعه ی ما، اولین مطالعه ای است که این روش رژیم غذایی را برای بهبود نتایج مربوط به چاقی در بزرگسالان بالاتر از 65 سال آزمایش کرد- جمعیتی كه به ویژه در معرض خطر ابتلا به بیماری های دیگر هستند و نیاز به مداخلات درمانی برای بهبود سلامت در ضمن حفظ توده عضلانی اسكلتی برای جلوگیری یا تاخیر در افت عملکردی مرتبط با سن دارند.

تخم مرغ خوب است یا بد؟

دکتر Goss گفت: از نظر تاریخی، تخم مرغ با دستورالعمل های غذایی در مورد مصرف تخم مرغ که توسط انجمن قلب آمریکا در سال 1968 منتشر شد، شهرت بدی پیدا کرده بود. در آن دستورالعمل توصیه شده بود که هر هفته بیش از سه تخم مرغ کامل مصرف نشود.

دکتر Goss گفت: این نگرانی ناشی از کلسترول و چربی اشباع موجود در زرده تخم مرغ بود. از آن زمان، این توصیه ها تغییر کرده اند، زیرا تحقیقات جدید نشان دهنده ی اثر ناچیز کلسترول غذایی بر کلسترول خون است و درست در همین ماه ، کمیته ی مشاوره رژیم غذایی توصیه هایی را برای افزایش مصرف تخم مرغ در طول زندگی از جمله برای زنان باردار و شیرده و همچنین به عنوان اولین ماده غذایی برای نوزادان و کودکان نوپا صادر کرد.

دکتر Goss گفت: این اولین بار است که کمیته ی مشاوره ی دستورالعملهای غذایی، تخم مرغ را به عنوان یک منبع غذایی مهم و غنی از مواد مغذی به رسمیت شناخته است، زیرا تخم مرغ منبعی غنی از پروتئین، کولین، B12 ، سلنیوم، ویتامین D و لیست طولانی از سایر مواد مغذی برای رشد و نمو و همچنین حفظ توده عضلانی است.

منبع:

Nutrition & Metabolism, 2020; 17 (1) DOI: 10.1186/s12986-020-00481-9

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200820151337.htm