بیماران دیابتی کم وزن در سنگاپور در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به سل قرار داشتند

 23 مارس 2020 - "سرفه ی مداوم در بیماران کم وزن مبتلا به دیابت، غربالگری برای تشخیص سل فعال را لازم می نماید". این پیام در سرمقاله ی ماه دسامبر 2019 ژورنال بین المللی Tuberculosis and Lung Disease منتشر گردید. بر اساس یافته های مطالعه ی انجام شده در سنگاپور، خطر ابتلا به سل فعال برای بیماران مبتلا به دیابت که دچار کسر وزن(underweight) بودند، هشت برابر بیشتر از افراد چاق بدون دیابت است.

کارشناسان بهداشت و درمان دریافته اند که دیابت یک عامل خطر برای بیماری فعال سل است. مطالعات اپیدمیولوژیک همچنین نشان داده است که افرادی با شاخص توده بدنی پایین(BMI) ، به ویژه افرادی که در محدوده لاغر یا کم وزن قرار می گیرند، در مقایسه با همتایان سنگین وزن خود، در معرض خطر بیشتری برای سل فعال قرار دارند. با این حال، از آنجایی که افزایش BMI یک عامل خطر برای دیابت است، بیشتر بیماران مبتلا به دیابت در جوامع غربی دارای BMI بالایی هستند. در مقابل، در جمعیت های آسیایی و همچنین در سنگاپور، بخش عمده ای از بیماران مبتلا به دیابت دارای اضافه وزن نیستند بلکه لاغر یا دارای وزنی پایین تر از وزن طبیعی خود هستند. از این رو، در این مطالعه تأثیر مشترک دیابت و BMI، بر خطر ابتلا به سل در جمعیتهای آسیایی، که در آنها دیابت در BMI پایین تر بروز می کند، بررسی گردید که اهمیت ویژه ای از منظر بهداشت عمومی دارد.

محققان در سنگاپور، به سرپرستی پرفسور Koh Woon Puay، استاد دانشکده پزشکیDuke-NUS  و دانشکده ی بهداشت عمومیSaw Swee Hock   در دانشگاه سنگاپور، از داده های یک مطالعه ی مبتنی بر جمعیت- " مطالعه سلامت چینی ها در سنگاپور"- استفاده کردند. آنها ارتباط ترکیبی دیابت وBMI  را با خطر ابتلا به بیماری سل فعال بررسی کردند.

پروفسور Puay، محقق اصلی مطالعه ی بهداشت چینی ها در سنگاپور، توضیح داد: یافته اصلی ما در این مطالعه این بود که دیابت و" BMI پایین"، عوامل خطرزای مستقلی برای بیماری سل فعال هستند. از این رو، بیماران مبتلا به دیابت که لاغر یا کم وزن هستند، در نتیجه ی تاثیر هر دوی این عوامل، در معرض خطر به مراتب بیشتری برای ابتلا به بیماری سل فعال قرار دارند.

دکتر Cynthia Chee، یکی از نویسندگان این تحقیق اظهار داشت: میزان شیوع سل در سنگاپور از 35 تا 40 در 100000 نفر است که پنج تا 10 برابر بیشتر از شیوع این بیماری در ایالات متحده ، استرالیا و انگلیس می باشد. دیابت یک مشکل عمده در سنگاپور است، یک نفر از هر 9 فرد 18 تا 69 سال، به دیابت مبتلا می شود. به منظور کاهش نرخ ابتلا به سل، مهم است که همه پزشکان از ارتباط بین دیابت و سل آگاهی داشته باشند، تا بتوانند تشخیص زودهنگام سل فعال را در این گروه پر خطر تسهیل کنند.

دکتر Jeffery Cutter، مدیر برنامه ملی سل از مرکز ملی بیماریهای عفونی، می گوید: "برنامه ی ملی سل" که به عنوان برنامه ی "حذف سل از سنگاپور یاSTEP " نیز شناخته می شود، از انتشار نتایج این مطالعه ی مهم استقبال می کند و از این که در آن نقشی ایفا کرده است، مفتخر است.

براساس این مطالعه، پروفسور آنتونی هریس، که از محققان مشهور سل در اتحادیه بین المللی علیه سل و بیماری ریه است، از پزشکان شاغل در کلینیک های دیابت برای انجام غربالگری هدفمند با تمرکز بر افراد دچار کسر وزن و راه اندازی مطالعاتی برای ارزیابی ارزش درمانهای پیشگیرانه ی هدفمند از سل در بیماران مبتلا به دیابت که دارای وزن پایینی هستند، درخواست همکاری کرد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-03-underweight-diabetic-patients-singapore-tuberculosis.html