بهداشت عمومی انگلیس رویکرد کم کربوهیدرات را برای دیابت نوع 2 در نظر گرفته است

6 مارس 2020- رویکرد کم کربوهیدرات توسط دولت انگلیس برای توصیه های رسمی تغذیه ای به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

یک کمیته ی مستقل از کارشناسان علمی، پیش نویس سندی را در مورد این که چگونه رژیم غذایی می تواند به بهبود نتایج سلامت افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند، منتشر کرد.

اکنون، کمیته علمی مشاوره ی تغذیه (SACN) از متخصصان مراقبت های بهداشتی و کارشناسان برجسته درخواست کرده است که پیش نویس گزارش را قبل از انتشار رسمی آن بررسی و پیشنهادات و نظرات خود را برای این کمیته ارسال کنند.

نمایندگان دیابت انگلیس، NHS انگلستان، انجمن رژیم غذایی بریتانیا، کالج پزشکان سلطنتی و کالج سلطنتی پزشکان عمومی نیز در تهیه ی گایدلاینSACN ، شرکت داشتند.

در حال حاضر، توصیه های تغذیه ای بهداشت عمومی انگلیسPHE) ( برای مبتلایان به دیابت نوع 2 مبتنی بر "راهنمای Eatwell" است. رویکرد فعلی توصیه می کند که حدود 50٪ از رژیم های غذایی باید از کربوهیدرات های نشاسته ای مانند سیب زمینی، نان و برنج تشکیل شود.اما در یک رژیم کم کربوهیدرات؛ میزان کربوهیدرات توصیه شده در روز  130 گرم یا کمتر است. این به معنی تمرکز بر خوردن چربی ها، پروتئین ها- مانند گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ- و برخی از سبزیجات غیر نشاسته ای است.

در سال های اخیر، مطالعات نشان داده اند که رویکرد کم کربوهیدرات می تواند در کنترل میزان قند خون و دستیابی به کاهش وزن در بین مبتلایان به دیابت نوع 2 بسیار موثر باشد.

نتایج داوری شده ی برنامه ی کم کربوهیدرات نشان داد که یک نفر از هر 4 نفر، می تواند دیابت نوع 2 خود را بعد از 1 سال به حالت بهبودی برساند. این یک "بستر یا پلت فرم تغییر رفتار" برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2، پیش دیابت و چاق است که برای آموزش، تامین منابع و پشتیبانی از افراد برای دستیابی به اهداف بهداشتی آنها، طراحی شده است.

دکتر Cullum، رئیس علوم تغذیه درPHE ، گفت: کمیته علمی مشاوره ی تغذیه ای(SACN) ، با پشتیبانی طیف وسیعی از شرکا از جمله دیابت انگلیس وNHSE ، بررسی کاملی در مورد شواهد موجود از رژیم های کم کربوهیدرات برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2، انجام داده است.

کمیته علمی مشاوره ی تغذیه ایدر حال مشورت در مورد پیش نویس گزارش است تا اطمینان حاصل کند که تمام شواهد مربوطه را در نظر گرفته و نظرات و پیشنهادات را در مورد این پیش نویس دریافت و بررسی کند.

هنگامی که SACN تمام پاسخ ها و نظرات دریافت شده را بررسی نمود، گزارش نهایی خود را منتشر و به دولت پیشنهاد خواهد کرد. مدت زمان ارسال نظرات و پیشنهادات در مورد این پیش نویس تا 30 آوریل 2020 می باشد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2020/Mar/public-health-england-considers-low-carb-approach-for-type-2-diabetes.html