بهترین آجیل ها برای افراد مبتلا به دیابت

شیوه زندگی و بویژه رژیم غذایی بر کنترل دیابت نوع 2 تأثیر قابل توجهی دارد. مغزها(nuts) منبع خوبی برای تغذیه هستند و طیف وسیعی از منافع بهداشتی را ارائه می دهند. با این حال، برخی از انواع آجیل برای افراد مبتلا به دیابت مفیدتر است.

یک رژیم غذایی سالم می تواند به کنترل قند خون و کاهش خطر عوارض ناشی از دیابت کمک کند.آجیل یکی از غذاهای مختلفی است که انجمن دیابت آمریکا به عنوان مواد غذایی مفید برای افراد مبتلا به این بیماری معرفی کرده است.در این مقاله ما توضیح می دهیم که چگونه می توان از آجیل برای افراد مبتلا به دیابت استفاده کرد و به پنج عدد از بهترین آجیل ها برای یک رژیم سالم اشاره می کنیم.

چرا آجیل ها برای افراد مبتلا به دیابت مفید هستند؟

آجیل حاوی مقادیر بالایی از چربی های مفید است. چربی های غیر اشباع موجود در آجیل، طیف وسیعی از اعمال مهم مانند رشد سلول ها و محافظت از اندام ها، از جمله قلب را انجام می دهند.برای مثال بادام می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

همچنین مغزها غنی از پروتئین هستند که یکی از مواد مغذی ضروری می باشد و همچنین حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی دیگری هستند که برای سلامت جسمی مهم می باشند، که از جمله می توان به:  فیبر، ویتامین ها، مانند ویتامینE، فولات، تیامین، مواد معدنی مانند منیزیم و پتاسیم، کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدان ها و فیتواسترول ها اشاره کرد. با این حال، همه انواع مغزها برای افراد مبتلا به دیابت مفید نیستند، به عنوان مثال، مهم است که از آجیل شور استفاده نکنید زیرا نمک ممکن است خطر  بروز عوارض را افزایش دهد .بهترین مغزها برای افراد مبتلا به دیابت به شرح زیر است:

بادام درختی

در تحقیقی که اخیرا منتشر گردید، درباره ی منافع بالاتر مغزهای درختی مانند بادام درختی نسبت به بادام زمینی برای افراد مبتلا به این بیماری صحبت شد. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که افزودن بادام به رژیم های غذایی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 طی 12 هفته به طور معنی داری بر قند خون آنها تاثیر مثبتی گذاشته و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را در این افراد کاهش می دهد.

در مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد، تاثیر مصرف روزانه ی بادام در طی 24 هفته در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بررسی گردید. نویسندگان دریافتند که افزودن بادام به رژیم غذایی، کنترل قند خون را بهبود بخشیده و به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

بادام باعث کاهش سطح لیپوپروتئین با دانسیته ی کم یا LDL(عامل مسدود شدن عروق خونی) در خون می شود. همچنین مقدار لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب را افزایش می دهد که به کاهش کلسترول LDL از شریان ها کمک می کند. این تنها بخشی از دلایلی است که چرا بادام خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد.

گردو

گردو ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند.گردو حاوی کالری زیادی است. با این حال، مطالعه ای که در BMJ Open Research & Care  منتشر گردید، نشان می دهد که گردو تاثیر زیادی بر وزن یا ترکیب بدن ندارند.

محققان 112 فرد در معرض خطر ابتلا به دیابت را یا با یک رژیم کم کالری یا با یک رژیم غذایی غنی از گردو برای مدت 6 ماه تغذیه کردند.آنها دریافتند که رژیم غنی شده با گردو قادر به بهبود نسبت کلسترول HDL به LDL بدون تاثیر منفی بر ترکیب بدنی است.

در یک مطالعه که در سال 2018 انجام گردید، محققین ارتباط بین مصرف گردو و دیابت را در 34121 نفر بررسی کردند. در این تحقیق از داده های حاصل از نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه برای بزرگسالان که لیست مواد غذایی 24 ساعت گذشته ی آنها در طول سال های 1999 تا 2014 جمع آوری و به اشتراک گذاشته شده بود، استفاده گردید. محققان دریافتند که احتمال ابتلا به دیابت، در افرادی که در فهرست غذایی 24 ساعت گذشته ی آنها گردو وجود داشت، در مقایسه با افرادی که در این دوره هیچ گردویی نخورده بودند، 50 درصد کمتر بود.

بادام هندی

بادام هندی یا Cashews می تواند نسبت کلسترول HDL به LDL را بهبود بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.در یک مطالعه در سال 2018، محققان 300 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 را یا با رژیم غنی شده با بادام هندی یا با یک رژیم معمولی دیابت تغذیه کردند.افرادی که با رژیم غذایی غنی شده با بادام هندی تغذیه شده بودند، فشار خون پایین تر و کلسترول HDL بالاتری بعد از 12 هفته داشتند. بادام هندی همچنین تاثیر منفی بر میزان قند خون و وزن بدن آنها نداشت.

پسته

پسته نسبتا از نظر انرژی متراکم است، اما حاوی مقادیر سالمی از فیبر و چربی های مفید است.

به عنوان بخشی از مطالعه ی سال 2015، محققان افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را یا با رژیم غذایی غنی شده با پسته یا رژیم معمولی دیابت برای بیش از 4 هفته تغذیه کردند.

آنها دریافتند که نسبت کلسترول HDL به LDL در گروه پسته نسبت به گروه رژیم معمول دیابتی بهبود یافته است. افراد گروه رژیم غذایی غنی شده با پسته، همچنین دارای سطوح تری گلیسیرید پایین تری بودند، که نشان دهنده ی سلامت بهتر قلب است.

بادام زمینی

بادام زمینی غنی از پروتئین و فیبر است.بادام زمینی منبع خوبی از پروتئین و فیبر است و می تواند به کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک کند.

در یک مطالعه در سال 2013 که به بررسی تاثیر افزودن بادام زمینی به رژیم های غذایی زنان چاق در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 پرداخت، محققان دریافتند که اضافه کردن بادام زمینی به غلات صبحانه باعث کنترل قند خون و اشتهای افراد شرکت کننده می شود. این می تواند به کاهش وزن کمک کند، و تأثیر قابل توجهی بر خطر ابتلا به دیابت دارد.

نتیجه گیری

آجیل به عنوان یک نوع غذای متنوع، می تواند به راحتی به یک رژیم غذایی سالم افزوده شود. مغزها می توانند منبع خوبی از پروتئین و چربی های مفید برای افراد مبتلا به دیابت باشند. برای جلوگیری از مصرف بیش از حد کالری، باید اندازه ی سروینگ آجیل را در روز که به اندازه ی یک مشت بسته یا یک چهارم فنجان است، محدود کنید .آجیل می تواند یک میان وعده ی ساده باشد. مصرف اکثر آنها بصورت خام ایمن است و انواع خام آنها در بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی موجود است. افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف آجیلها و مغزهای شور اجتناب کنند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324141.php