بهبود عملکرد کلیه‌های افراد مبتلا به دیابت نوع 2 با مصرف کاناگلیفلوزین

 8 نوامبر 2017- تحقیقات نشان داده است که داروی Invokana یا کاناگلیفلوزین نتایج عملکرد کلیه‌ها را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که در معرض خطر بیشتری برای بیماریهای قلبی عروقی هستند، بهبود می‌دهد.

 یافته‌های برنامه‌ی تحقیقاتی در حال اجرای CANVAS، همچنین نشان داد که Invokana که از داروهای گروه  ممانعت کننده‌های SGLT2می‌باشد، دارای پتانسیل محافظت از کلیه‌ها است.

این دارو به کاهش قندخون و فشارخون کمک می‌کند و محققان به طور پیوسته در مورد سایر مزایا و عوارض  احتمالی آن در حال تحقیق هستند.

در دو کارآزمایی با شرکت 10142 فرد مبتلا به دیابت که در معرض خطر بالایی برای بیماریهای  قلبی عروقی بودند، اثرات داروی Invokana بر نتایج کلیوی این بیماران بررسی شد. همه‌ی این افراد برای شرکت در برنامه ی CANVAS که یک برنامه‌ی گسترده برای بررسی نتایج سلامت قلب و عروق با مصرف کاناگلیفلوزین، بر روی 10 هزار فرد مبتلا به دیابت نوع 2 بود، ثبت نام کرده بودند.

 در دو آزمایش CANVAS و CANVAS-R افراد بصورت تصادفی در گروه Invokana و پلاسبو ثبت نام شدند. نتایج اولیه برای محققان، وقایع قلبی عروقی نظیر انفارکتوس میوکارد غیر کشنده (حمله‌ی قلبی) و  سکته‌ی مغزی غیر کشنده بود.

متوسط زمان فالوآپ 3.5سال بود، این نتایج نشان داد Invokana سبب کاهش خطر پیشرفت بیماری کلیدی می‌گردد که بیانگر اثر بخشی احتمالی آن در جلوگیری از آلبومینوری (پروتئین در ادرار) است.

 این تحقیق همچنین نشان داد Invokana به طور قابل توجهی سبب کاهش خطر مرگ و میر ناشی از  حوادث قلبی عروقی نظیر انفارکتوس قلبی و سکته‌ی مغز غیر کشنده نسبت به پلاسبو می‌شود.

با وجود نتایج مثبت برای سلامت  قلب و عروق و کلیه‌ها، میزان قطع عضو در بیماران تحت درمان با کاناگلیفلوزین، تقریباً دو برابر بیشتر از افراد گروه پلاسبو بود.

 نویسنده‌ی ارشد این تحقیق دکتر Perkovic از دانشگاه New South Wales در سیدنی گفت: میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از بیماری کلیوی دیابت رنج می‌برند که تقریباً یک سوم از همه‌ی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را در بر می‌گیرد. بیماری کلیوی دیابت شایع‌ترین علت نارسایی کلیوی در اکثر کشورها است. این موضوع نیاز به ابداع درمانهای جدید را برای این افراد، که در 20 سال گذشته شاهد هیچ نوع نوآوری در این زمینه نبوده‌اند، افزایش می‌دهد.

داده‌های جدید حاصل از برنامه‌ی CANVAS بوضوح نشان دهنده‌ی نتایج بهتر کلیوی در افراد تحت درمان با کاناگلیفلوزن است که بیانگر عملکرد حفاظتی این دارو از کلیه‌ها است. این مزیت به مزیت قبلی این دارو که حفاظت از قلب و عروق این بیماران است، افزوده شد.

 نتایج این تحقیق در نشست سالانه‌ی انجمن نفرولوژی آمریکا در هفته‌ی کلیه ارائه گردید.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/invokana-linked-with-improved-kidney-outcomes-in-type-2-diabetes-95601621.html