به نظر می رسد توصیه به خوردن صبحانه به کاهش وزن کمکی نمی کند

اولفوریه 2019 - با توجه به نتایج یک بازنگری جدید از مطالعات بالینی، خوردن صبحانه با مصرف کالری روزانه ی بیشتر و به طور متوسط با اندکی ​​وزن بالاتر ارتباط دارد.

این بازنگری، یک تفاوت کوچک را در وزن بدن افرادی که صبحانه می خوردند با افرادی که از خوردن اولین وعده غذایی روز صرف نظر می کردند، کشف کرد. این واقعیت نشان می دهد که تشویق مردم به خوردن صبحانه بر اساس اصول جامعی صورت نگرفته است.

گفته می شود که صبحانه "مهمترین وعده غذایی روز" است، اما تیمی از محققان استرالیایی دریافتند که خوردن این اولین وعده ی غذایی باعث افزایش دریافت کالری در طول روز شده و با یک پوند (0.5 کیلوگرم) وزن بیشتر بدن به طور متوسط، ارتباط دارد.

پروفسورFlavia Cicuttini، از دانشگاه موناش در ملبورن، گفت: شواهد نشان می دهد که خوردن صبحانه باعث افزایش مصرف کل کالری روزانه و افزایش وزن می شود.ما نباید رژیم غذایی را طوری تغییر دهیم که صبحانه را به منظور کاهش وزن در آن بگنجانیم، بهتر است آنچه برای شما مناسب است، انجام دهید.

در این بازنگری تیم پروفسورCicuttini ، سیزده کارآزمایی تصادفی کنترل شده، که در طول سه دهه ی گذشته در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا انجام شده بود را بررسی کردند. شرکت کنندگان در این تحقیق از وزنهای مختلفی برخوردار بودند و الگوهای غذایی متفاوتی داشتند. بعضی ها مرتب صبحانه می خورند و برخی دیگر هرگز صبحانه نخورده بودند.

به طور کلی، تیم تحقیقاتی متوجه شد که خوردن صبحانه با مصرف 260 کالری در روز بیشتر نسبت به کسانی که صبحانه نمی خورند، ارتباط دارد. این نشان می دهد افرادی که صبحانه نمی خورند، برای جبران وعده ی صبحانه در ادامه ی روز غذای بیشتری نمی خورند. با این حال، نویسندگان اظهار داشتند که کیفیت کلی مطالعات پایین است و پژوهشهای بیشتر در مورد این موضوع مفید خواهد بود.

نویسندگان اظهار داشتند: با وجود اینکه از سال 1917 از خوردن صبحانه به عنوان مهمترین وعده غذایی در روز در رسانه ها حمایت شده است، اما شواهد اندکی وجود دارد که از مصرف صبحانه به عنوان یک استراتژی برای دستیابی به کاهش وزن، از جمله در بزرگسالانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، حمایت می کند. یافته های این تحقیق در مجله پزشکی بریتانیا (BMJ) منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/feb/recommendations-to-eat-breakfast-does-not-appear-to-aid-weight-loss-94482512.html