برنامه کاهش وزن DiRect توانسته است دیابت نوع 2 را در گروهی از بیماران درمان کند

6 مارس 2019 - یک تحقیق جدید نشان داد که بیش از یک سوم از شرکت کنندگان در یک برنامه ی مدیریت وزن بنامDiRect ، که دیابت نوع 2 خود را معکوس کرده بودند، هنوز با گذشت دو سال قند خونی طبیعی دارند.

نتایج دو ساله ی "تحقیقات بالینی بهبودی دیابت (DiRect)" همچنین نشان داد که اندکی کمتر از 80٪ از شرکت کنندگانی(بیماران چاق مبتلا به دیابت نوع 2) که موفق شده بودند در طی 12 ماه سلامت خود را باز یابند، همچنان با گذشت 24 ماه در شرایط سلامت بسر می برند.

تحقیقات دانشگاه نیوکاسل و دانشگاه گلاسگو نشان دادند که تا چه میزان بهبودی دیابت نوع 2 با کاهش وزن ارتباط دارد. دو سوم از شرکت کنندگانی که بیش از 10 کیلوگرم( یک سنگ و نیم) از وزن خود را از دست داده بودند، 24 ماه بعد از آن همچنان قند خونی طبیعی داشتند و بیماری دیابت نوع 2 آنها باز نگشته بود.

برنامه ی مدیریت وزنDiRECT شامل مصرف یک رژیم مایع از سوپ های فرآوری شده و شیک ها با محتوای 800 کالری، بهمراه سبزیجات غیر نشاسته ای به مدت سه تا پنج ماه است. پس از طی این مدت، مجددا غذاهای جامد در طی مدت دو ماه بطور تدریجی به این افراد داده می شود.

افرادی که از برنامه DiRECT تبعیت کردند، بهبود کیفیت زندگی را تجربه کرده و دوز مورد نیاز داروهای دیابتشان کاهش یافت.

این تحقیق از یافته های یک ساله ی برنامه کم کربوهیدرات که تابستان گذشته منتشر شد، حمایت می کند. نتایج تحقیقات یکساله ی رژیم غذایی کم کربوهیدرات نشان داد که این نوع رژیم غذایی در بهبود کنترل قند خون، کاهش وزن و کاهش داروهای دیابت "موثر" می باشد.

بسیاری از افراد شرکت کننده در برنامه کم کربوهیدرات، HbA1c خود را کاهش داده و کاهش وزن محسوسی را تجربه کردند، همچنین دیابت نوع 2 خود را به حالت بهبودی رساندند. در مقایسه با برنامهDiRECT، برنامه Low Carb بر خوردن غذاهای واقعی و غذاهایی با حداقل فرآوری تمرکز دارد و تبعیت از آن آسانتر است.

آخرین نتایج DiRECT در 6 مارس در کنفرانس متخصصان دیابت انگلستان ارائه و همچنین در مجله یThe Lancet منتشر گردید.

 یافته های اولیه ی این مطالعه که در دسامبر 2017 منتشر شده بود، نشان می داد که 46٪ از شرکت کنندگان پس از 12 ماه ، از دیابت نوع 2 رهایی یافتند. نتایج تحقیق فعلی نشان می دهد که 70٪ از آن افراد، هنوز هم با گذشت 24 ماه دارای قند خون نرمالی هستند و نیازی به مصرف داروهای دیابت خود ندارند.

بهبودی دیابت یا Remission به مقدار HbA1c کمتر از 48 میلی مول بر مول(6.5 درصد)بدون نیاز به درمانهای کاهنده ی قند خون اطلاق می شود.

یکی از محققان اصلی این تحقیق، پروفسور Roy Taylor از دانشگاه نیوکاسل، گفت: این نتایج یک پیشرفت قابل توجه محسوب می شود و در نهایت نشان می دهد که دیابت نوع 2 یک بیماری پیشرونده ی اجتناب ناپذیر نیست، اکنون ما طبیعت بیولوژیکی این شرایط برگشت پذیر را درک کرده ایم. با این حال، همه کسانی که در حالت بهبودی قرار گرفته اند، باید بدانند که شواهد موجود به ما می گویند که اگر مجددا اضافه وزن یابند، دیابت نوع 2 آنها باز خواهد گشت.حتی در طی سال دوم رهایی از دیابت نوع 2 اختلاف بسیار اساسی در عوارض عمده ی دیابت وجود داشت. این اختلاف با اینکه معنی دار است اما در حال حاضر هنوز اندک است و باید اطلاعات بیشتری در این زمینه در طول برنامه ی طولانی مدت فالوآپ جمع آوری شود.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/mar/direct-weight-loss-programme-puts-type-2-diabetes-into-remission-97344819.html