برنامه ای که به شما در مورد اسنکهایی که نمی توانید به سبد خرید خود اضافه کنید، هشدار می دهد

12مارس 2019 - محققان یک برنامه ی نرم افزاری بنام DnaNudge برای گوشی های هوشمند یا ابزاری شبیه به دستبند الکترونیکی، ابداع کرده اند که بارکد مواد غذایی را در سوپرمارکت اسکن کرده و به شما هشدار می دهد که بر اساس DNA شما این محصول برای بدن شما مناسب نیست.

این برنامه می تواند بر اساس DNA کاربر، دیابت، بیماری قلبی و آلرژی به بادام زمینی و بیشتر از این موارد را پیش بینی کند. سپس کاربر را از خرید مواد غذایی حاوی عناصری که برای بدن او مناسب نیستند، منصرف کند.

آزمایش DNA با استفاده از بزاق فرد انجام می شود و می تواند پیش بینی کند که آیا مصرف کننده به نمک، چربی، کربوهیدرات یا کافئین حساس است. کاربر هنگام خرید از سوپرمارکت، می تواند بارکد های اقلامی را می خواهد خریداری کند اسکن نماید، اگر مواد غذایی برای فرد خطرناک باشند، فلش قرمز، چشمک می زند و سیگنال سبز به این معنا است که مصرف ماده غذایی مذکور برای کاربر ایمن است.

نرم افزار DnaNudge و دستگاه پوشیدنی مربوط به آن، توسط محققان امپریال کالج لندن، با حمایت Claire Murdoch، مدیر ملی بهداشت روان در NHS انگلستان و مدیر اجرایی مرکز London NHS Foundation Trust در مرکز و شمال غرب لندن، طراحی و ساخته شده است.

مرداک می خواهد این دستگاه به طور معمول توسط پزشکان عمومی تجویز شود. در حال حاضر این دستگاه بصورت آزمایشی در لندن برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و افرادی که شرایط سلامت روانی خاصی دارند، در حال آزمایش است.

پروفسور کریس تووماوزو، طراح اصلی DnaNudge گفت: شواهد بالینی بخوبی نشان می دهند که اگر شما حامل ژنی برای بیماری قلبی عروقی یا فشار خون بالا باشید، باید از مصرف نمک اجتناب کنید، اگر حامل ژنی برای چاقی باشید، باید از مصرف چربیهای اشباع و کربوهیدرات زیاد صرفنظر کنید و اگر حامل ژن دیابت نوع 2 هستید، باید برخی از کربوهیدرات ها، چربی های اشباع و نمک را از غذاهای خود حذف کنید. ما امیدواریم استفاده از این نرم افزار و دستگاه مربوط به آن به طور معمول توسط پزشکان عمومی به افراد توصیه شود.

منبع:

https://www.dnanudge.com/en/DnaNudge-App

https://www.news-medical.net/news/20190312/The-app-that-warns-you-about-snacks-you-cane28099t-add-to-your-shopping-cart.aspx