بررسی موانع کاهش وزن دراز مدت و نحوه‌ی رفع آنها

7 سپتامبر 2017- یک تجزیه‌ وتحلیل جدید از مطالعات مختلف کاهش وزن، علل بیولوژیکی و محیطی را برای مشکل  کاهش وزن در دراز مدت ارائه نمود. افراد دارای اضافه وزن یا چاق که در کاهش وزن خود با رژیم غذایی موفق نشده‌اند، همواره به دنبال راهی برای کاهش خطر ابتلا خود به عوارضی مانند دیابت نوع 2، بیماری کبد چرب و بیماری قلبی هستند.

 این مطالعه که نتایج آن در مجله‌ی Diabetes Spectrum منتشر گردید، توسط محققان مرکز مراقبتهای پزشکی در دانشگاه واشنگتن انجام شد. نویسندگان مقاله توضیح دادند که حدود نیمی از واریانس وزن ممکن است دلیل ژنتیکی داشته باشد و نیمی دیگر تحت تأثیرات محیط است. با توجه به محیط زیست‌ ما، برخی فاکتورهای شیوه‌ی زندگی بر کاهش وزن تأثیر دارند. این فاکتورها شامل خوردن غذاهای پرکالری و پرخوری، کاهش فعالیت بدنی یا کاهش سلامت روانی است که منجر به عدم تحرک، اختلال در خواب و الگوهای ناسالم تغذیه‌ای می‌شود. بدن بطور دقیقی در کنترل وزن از طریق متابولیسم، هورمونها و تنظیم عصبی تغذیه‌ای نظارت دارد. تطابقاتی از جمله کاهش مقدار لپیتن به دلیل افزایش میزان گرلین و دوپامین در سیستم پاداش مغزی می‌تواند علت گرسنگی ارضأ نشده ی دائمی باشد.

 هنگامی که یک یا چندعدد از این سیستم‌ها از تعادل خارج می‌شوند می‌توانند بر بیان ژنهای ما تأثیر گذارند اما ما می‌توانیم از طریق اعمال تغییرات رفتاری سالم آنها را تحت کنترل مجدد قرار دهیم.

مطالعات پویش گسترده‌ی ژنومی (GWAS) نشان داده است که تقریباً 150 واریته‌ی ژنتیکی به طور قابل توجهی با میزان شاخص توده‌ی بدنی(BMI)، اندازه ی دور کمر و چاقی در میان جوامع مختلف ارتباط دارد.

 محققان می‌گویند: چرخه ی کاهش وزن و به دنبال آن افزایش مجدد وزن به دلیل کاهش میزان متابولیسم استراحت یا RMR است، که اکثر افراد دارای اضافه وزن یا چاق با آن مواجه هستند، درنتیجه مصرف انرژی در طول زمان کاهش می‌یابد و فرد بدنبال کاهش وزن، مجدداً دچار افزایش وزن می‌شود.

 یکی از مطالعات بررسی شده در این پژوهش مروری نشان داده است کهRMR   افراد چاق حدود 3 تا 5 درصد از افراد لاغر کمتر است. این بررسی نشان داد که از وزن افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در مقایسه با افراد غیر دیابتی که در مداخلات کاهش وزن مشابهی شرکت می‌کنند، کمتر کاسته می‌شود. محققان نتیجه‌گیری نمودند که اضافه وزن افراد چاق پس از یک دوره کاهش وزن به دلیل تغییرات هورمونی بلند مدت است و تنها نشانه‌ی عدم اراده‌ی این افراد نیست.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/study-review-identifies-barriers-to-long-term-weight-loss-and-how-to-fix-them-90258194.html