بررسی تأثیر مثبت‌نگری وخوشبینی بر خود مدیریتی افراد مبتلا به دیابت و افسردگی

 30 نوامبر 2017- تأثیر مثبت اندیشی و خوش بینی در یک مطالعه‌ی جدید به عنوان بهترین روش برای کمک به افراد مبتلا به دیابت و افسردگی بررسی می شود. محققان لیورپولی امیدوارند از یافته‌های این تحقیق برای توسعه‌ی برنامه‌ی خود مدیریتی که بتواند  افراد شرکت کننده را به مدیریت دیابت و افسردگی  تشویق نماید، استفاده کنند.

 به عنوان بخشی از یک مطالعه ی 3 ساله، محققان یک پرسشنامه‌ی آنلاین بر اساس یک تمرین روانشناختی که به نام BPSیا the Best Possible Self شناخته می‌شود، ابداع کردند. تحقیقات پیشین نشان داده است وظایف BPS می‌تواند افراد را به تعیین اهدافی برای خود تشویق کرده، روحیه و خلق آنها را  بهبود بخشیده و به آنها کمک کند تا عناصر خاصی از زندگی خود مانند بیماری را کنترل کنند. با این حال این پروتکل قبل از این برای کمک به افراد مبتلا به دیابت بکار گرفته نشده است، بنابراین این تیم تحقیقاتی مشتاقند تا اثر استفاده از تمرینات BPS را بر خود مدیریتی در این بیماری بررسی کنند.

این مطالعه به مدت 4 هفته ادامه خواهد داشت. برخی از شرکت کنندگان بلافاصله برای انجام وظایف BPS ثبت نام شده و از برخی دیگر برای انجام این تمرینات در مراحل بعد، ثبت نام بعمل آمد. نتایج از قبیل تغییر خلق و خو و درک صحیح از دیابت در طول دوره‌ی تحقیق ثبت می‌شود و با افرادیکه  در مرحله‌ی بعد به تمرینات BPS می‌پردازند، مقایسه می‌گردد.

دانشجوی دکترا، Benjamin Gibsonاز دانشگاه جان مورس لیورپول که محقق ارشد این مطالعه‌ی 3 ساله است، گفت: هدف از توسعه‌ی کمک‌های خود مدیریتی، تقویت افراد و کمک به آنها برای تعیین اهدافی است که به کنترل بیشتر بر بیماریشان کمک می نماید. در بلند مدت ما امیدواریم برنامه ای  را تدوین نماییم که نتایج بالینی از جمله مقدار HbA1c این افراد را بهبود بخشد.

با این حال، یکی از مسائلی که ما و محققان دیگر و حتی بیماران از آن مطلع  شده‌ایم، تمرکز بیش از حد بر درمان نگرش‌های منفی در درمانهای روانشناختی فعلی است. پزشکان در تلاشند که افکار منفی را بر طرف کرده و استرس را کاهش دهند اما تلاشی در جهت تقویت احساسات مثبت نظیر خوش‌بینی، امید و شادی نمی‌کنند. فرض اینست که نگرش مثبت با از بین رفتن موارد منفی ظاهر  خواهد شد، اما این موضوع همیشه صادق نیست.

 به گزارش موسسه‌ی ملی بهداشت و بهبود طبابت(NICE)، افراد مبتلا به دیابت 3 برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی در معرض بیماریهای روانشناختی نظیر افسردگی هستند و چنانچه بیماریهای روانشناختی در این افراد تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند بر مدیریت فردی بیماری دیابت آنها تأثیر منفی گذارد. با این حال، افسردگی را می‌توان با حمایت خانواده و دارو و همچنین با تغذیه‌ی سالم و ورزش منظم، درمان نمود.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/researchers-to-explore-whether-positivity-can-improve-diabetes-and-depression-97514475.html