برخی از داروهای ضدروان پریشی ممکن است خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهند

8 مه 2018- بر اساس یک مطالعه ی جدید، زنانی که در دوران بارداری خود از برخی از داروهای آنتی سایکوتیک(ضد روان پریشی) استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت بارداری قرار می گیرند.
این داروها برای درمان بیماری هایی مانند اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روان شناختی تجویز می شوند.
در میان پنج داروی ضدروان پریشی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، خطر ابتلا به دیابت حاملگی برای افرادی که در طول بارداری خود از دو داروی الانزاپین(با نامZyprexa به بازار عرضه می شود)و کوئتیاپین(با نامSeroquel به بازار عرضه می شود) استفاده می کردند،نسبت به کسانی که مصرف این داروها را از نیمه ی اول بارداری خود متوقف کرده بودند، افزایش یافته بود.
محققان تاکید کردند که اگر در حال حاضر باردار هستید و تحت درمان با یکی از این داروها می باشید، داروهای خود را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.
محققان خاطرنشان کردند که افزایش خطر ابتلا به دیابت بارداری نسبتا کوچک است و یافته های آنها فرصتی برای پزشکان و بیماران است تا در مورد مزایا و معایب ادامه ی استفاده از این داروها یا جایگزینی با داروهایی که با خطر کمتر دیابت بارداری ارتباط دارند، بحث کنند.

یافته های این مطالعه نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت بارداری برای زنانی که در نیمه ی اول بارداری خود از الانزاپین استفاده می کردند 61 درصد و برایزنانی که کوئتیاپین را در طول یک دوره ی مشابه دریافت می کردند،28 درصد افزایش داشت.
دیابت بارداری به افزایش میزان قند خون در طول بارداری به بیش از محدوده ی قند خون طبیعی اطلاق می شود. دیابت بارداری می تواند در هر مرحله از دوران بارداری توسعه یابد و معمولا هنگامی که نوزاد متولد شود از بین می رود.با این حال، این شرایط می تواند منجر به عوارض زایمان گردد، بنابراین باید به درستی مدیریت شود.
در این مطالعه داده های بدست آمده از 1543334 حاملگی تجزیه و تحلیل شد.از این تعداد 10،399 زن از داروهای ضد سایکوتیک:  aripiprazole، ziprasidone، quetiapine، risperidone  یا olanzapine استفاده می کردند.
نویسندگان این مقاله نوشتند: ما تفاوتی در خطر ابتلا به دیابت بارداری، در مقایسه ی زنانی که از داروهای آریپیپرازول، زیپراسیدون و ریسپریدون استفاده می کردند با زنانی که مصرف این داروها را در طول بارداری خود متوقف کرده بودند، مشاهده نکردیم.
محققان خاطر نشان کردند که افزایش خطر ابتلا به دیابت حاملگی برای الانزاپین و کوئتیاپین می تواند به اثرات متابولیکی این داروها مربوط باشد.با این حال، آنها افزودند: برای درک اثر بالقوه سوء ناشی از تغییر داروهای ضد روان پریشی در دوران بارداری، بر افزایش خطر ابتلا به دیابت بارداری، به مطالعات بیشتری نیاز داریم.

نتایج این تحقیق در American Journal of Psychiatry منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/certain-antipsychotic-drugs-may-increase-gestational-diabetes-risk-91253735.html