اپیدمی چاقی فشار زیادی را به بخش‌های زایمان تحمیل کرده است

 28 دسامبر 2018- داشتن اضافه وزن قبل و در طول در بارداری می‌تواند عوارضی را برای مادر و کودک - نظیر ایجاد لخته و نقایص مادرزادی- بهمراه داشته باشد.

به گفته‌ی مدیر اجرایی کالج سلطنتی ماماها در انگلستان، بخش‌های زایمان تلاش می‌کنند تا خود را با نیازهای مادران چاق که تعداد آنها هر روز رو به افزایش است، انطباق دهند.

مدیر عامل کالج سلطنتی ماماها، Gill Walton می‌گوید: تقریباً نیمی از زنان باردار در بریتانیا چاق یا دارای اضافه وزن هستند که این آمار واقعاً نگران کننده است.

در سال 1990، تنها یک سوم از زنان باردار چاق یا دارای اضافه وزن بودند، افزایش تعداد مادران چاق یا دارای اضافه وزن موجب شده است مراقبتهای بیشتری در بخش زایمان نیاز باشد.

 سرویس خدمات بهداشتی بریتانیا می‌گوید: زنانی که نمایه‌ی توده‌ی بدنی آنها نشان دهنده‌ی چاقی است در معرض خطر بیشتری برای سقط جنین، لخته شدن خون و نقایص مادرزادی در فرزندانشان هستند.

 خانم Walton می‌گوید: یکی دیگر از مسائل اصلی افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 برای زنان دارای اضافه وزن یا چاق است، این بدان معناست که این افراد نیاز به مراقبتهای بیشتر و غربالگری بیشتری دارند، همچنین احتمال نیاز به سزارین برای این افراد بیشتر است.

 مطالعات نشان می‌دهد که کنترل ضعیف قند خون زنان باردار، که در افراد مبتلا به دیابت احتمال آن بیشتر است، شانس بدنیا آوردن نوزادانی با بیماری قلبی مادرزادی  را افزایش می دهد.

در نتایج مطالعه‌ای در مجله‌ی eLife آمده است که سلولهای قلب جنینهایی که در معرض مقادیر زیادی گلوکز قرار می‌گیرند، کندتر بالغ شده یا اصلا بالغ نمی‌شوند، این موضوع نشان می‌دهد که بالا بودن قندخون بر سلامت مادر و کودک تأثیر می‌گذارد.

 در گزارش مهمی در مورد چاقی که در ماه گذشته منتشر گردید، آمده است که زنان بریتانیایی، رتبه‌ی دوم چاقی(پس از ترکیه) را در اروپا دارند، بطوریکه  29.2درصد از آنها چاق هستند.

 خانم Walton می‌گوید: افزایش زنان مبتلا به دیابت که نیاز به مراقبتهای بیشتری دارند، بار زیادی را به بخش زنان و زایمان تحمیل کرده است، زیرا این افراد به  طور بالقوه نیاز به مراقبت و رسیدگی بیشتری دارند و نیاز آنها به سزارین بیشتر است. با این حال در مطالعه‌ای که در ماه گذشته در انگلستان منتشر شد، آمده است که پرستاران و ماماها بیشتر از جمعیت عمومی بزرگسال در این کشور، چاق هستند.

 منبع:

www.independent.co.uk/news/health/obesity-pregnant-mothers-diabetes-midwives-maternity-nhs-child-health-a8115511.html