اولین تزریق خون بند ناف به یک کودک نوپا برای جلوگیری از شروع دیابت نوع 1

 9 ژانویه 2017- یک کودک نوپای استرالیایی اولی کودکی است که خون بند ناف خود را برای جلوگیری از شروع دیابت نوع 1 یا به تأخیر اندختن آن، در 20 ماهگی دریافت کرد.

 این عملیات بخشی از یک مطالعه‌ی 5 ساله در بیمارستان کودکان سیدنی است، محققان امیدوارند که تزریق خون بند ناف به این کودک بتواند به عنوان یک درمان پیشگامانه ی دیابت نوع 1 موثر باشد.

خانم Hinchion، مادر این کودک بیست ماهه، خون بند ناف او را با هدف کمک به خواهر هفت ساله ‌اش که در سن 3 سالگی به دیابت نوع 1 مبتلا شده بود، ذخیره کرد، او گفت: از آنجائیکه سابقه‌ی فامیلی ابتلا به دیابت نوع 1 در خانواده‌ی ما نبود، من خون بند ناف دختر اولم را ذخیره نکردم.

هنگامیکه جواب آزمایشات لوسی اخیراً برای دو آنتی بادی نشانگر دیابت نوع 1 مثبت شد، تمام خون بند ناف او در یک پروسیجر 20 دقیقه‌ای در بیمارستان به او تزریق گردید.

 مادر لوسی می‌گوید: من فکر می‌کنم اگر این درمان خوب پیش رود، این کار آسان ترین و ساده‌ترین راه برای درمان یا به تاخیر انداختن این بیماری خواهد بود، اگر این کار انجام نمی‌شد ما نمی‌توانستیم بفهمیم که این درمان امکان پذیر است یا خیر و حاصل ذخیره‌ی خون بند ناف چیست؟

نویسنده‌ی این تحقیق پرفسور Maria Craigمی‌گوید: البته تزریق خون بند ناف می‌تواند به لوسی برای جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 1 یا به تأخیر انداختن آن کمک کند، ما قصد داریم شرایط لوسی را هر 3 تا 6 ماه یکبار تا 3 سال آینده برای ارزیابی پاسخ بدنش به این درمان و ابتلا به بیماری بررسی کنیم.

بیش از 100 کودک استرالیایی با سابقه‌ی فامیلی ابتلا به دیابت نوع 1، درحال حاضر برای دریافت خون بند ناف و شرکت در مطالعه‌ی Cord Reinfusion in Diabetesدر حال غربالگری هستند.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/jan/australian-toddler-infused-with-umbilical-cord-blood-to-prevent-onset-of-type-1-diabetes-99422233.html