اولین برنامه ی پانکراس مصنوعی جهان برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در انگلستان مجوز گرفت

16مارس 2020 - پس از بیش از یک دهه تحقیق، پروفسور Roman Hovorka ، از دانشگاه کمبریج و بیمارستان های NHS Foundation Trust  کمبریج، نخستین برنامه ی پانکراس مصنوعی(artificial pancreas app) قابل دانلود را برای مبتلایان به دیابت نوع 1 در جهان پس از کسب مجوز، امروز راه اندازی کرد.

برنامه ی CamAPS FX، با یک پمپ انسولین و یک مانیتور گلوکز کار می کند، تا به طور خودکار انسولین را از طریق یک الگوریتم پیچیده به افراد مبتلا به این بیماری تحویل دهد.

دیابت نوع 1، یک بیماری مزمن و تهدید کننده ی زندگی است که بر زندگی افراد مبتلا به آن و خانواده های آنها تاثیر عمیقی بر جا می گذارد. در حال حاضر، افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای زنده ماندن، به روال آزمایشات خون انگشتی و تزریق انسولین وابسته هستند، زیرا لوزالمعده ی آنها دیگر قادر به تولید انسولین نیست.

برنامه ی CamAPS FX، که پروفسور هوورکا امیدوار است در آینده تحت پوشش NHS به بیماران عرضه شود - بیشتر بار مدیریت این بیماری را به عهده می گیرد. این امر به ویژه در شب بسیار مهم است، هنگامی که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 1، افت بسیار خطرناک قند خون را تجربه می کنند.

این برنامه همچنین می تواند خوانش های قند خون کاربر را بطور بی سیم درDiasend ،- یک بستر آنلاین- بارگذاری کند، بدین ترتیب به تیم مراقبتی بیمار اجازه می دهد تا مراقبت های شخصی تری را برای بیمار برنامه ریزی و ارائه دهند.

برنامهCamAPS FX ، توسط 13 سال تحقیق بالینی انجام شده توسط پروفسور Hovorka و گروه تحقیقاتی وی در انستیتوی علوم متابولیک Wellcome-MRC پشتیبانی می شود. این مجوز برای استفاده ی بزرگسالان و کودکان مبتلا به این بیماری، اعطا شده است و اولین سیستم لوزالمعده ی مصنوعی است که برای استفاده در دوران بارداری یا توسط کودکان خردسال یک ساله و بالاتر مجاز است.

پروفسور هوورکا اظهار داشت: این یک قدم بزرگ به سمت ارائه ی فناوری پانکراس مصنوعی قابل دسترس برای همگان است، این فن آوری توسط تحقیقات بالینی طولانی مدت ما تایید شده است و طراحی آن بسیار کاربرپسند می باشد، ما اطمینان داریم که از سوی مبتلایان به دیابت نوع 1 مورد استقبال قرار خواهد گرفت. هدف ما این است که بار مداوم نظارت و کنترل بر دیابت نوع 1 را کاهش دهیم و نتایج سلامت بیماران را بهبود بخشیم. این برنامه نتیجه ی یک دوره ی طولانی از تحقیقات سخت است، که در آینده نیز ادامه خواهد یافت. ما مدیون همه کسانی هستیم که در این سفر به ما کمک کرده و می کنند.

در حال حاضر، تعداد کمی از کلینیک های دیابت انگلیس از این برنامه پشتیبانی می کنند. افرادی که مایل به استفاده از برنامه هستند، باید تأیید کنند که در کدام کلینیک تحت درمان می باشند و باید از پمپ Dana RS  و یک مانیتور گلوکز مداوم Dexcom G6 استفاده کنند.

پروفسور هوورکا و تیم تحقیقاتی وی تلاش خواهند کرد تا از طریق NHS این فناوری را برای همه کسانی که به آن احتیاج دارند، ارائه دهند. موضوع پر اهمیت درباره ی این برنامه، ارائه داده هایی برای نظارت NHS است.

راه اندازی تجاری این برنامه، نقطه عطفی در حرکت به سمت لوزالمعده ی مصنوعی کاملاً خودکار برای همه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 است. چنین فناوری که قابلیت کار با طیف وسیعی از پمپ های انسولین و مانیتورهای مداوم گلوکز را داشته باشد، به طور اساسی زندگی افراد مبتلا به این بیماری را تغییر می دهد و از بار مدیریت این بیماری که روز و شب بدون پیش بینی و بطور بی امان بر دوش بیمار یا خانواده و مراقبان اوست، می کاهد.

پروفسور هوورکا در ادامه ی تحقیق، برنامه ی لوزالمعده مصنوعی را با کنترل قند خون در زمان صرف غذا و از طریق تسهیل هر چه بیشتر استفاده از آن، بهبود خواهد داد.

این برنامه اکنون برای کاربران در انگلستان در دسترس است، آنها می توانند از طریقAmazon Appstore  این برنامه را برای تلفنهایAndroid ، دانلود کنند. این برنامه با اشتراک ماهانه ی 70 پوند در دسترس است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-03-world-artificial-pancreas-app-people.html