اهمیت ماه ملی آگاهی از دیابت

2 نوامبر 2017- ماه نوامبر، ماه ملی آگاهی از دیابت است. حدود 30 میلیون نفر یا 9.4در صد از افراد آمریکایی به دیابت مبتلا هستند و حدود 84 میلیون نفر به پیش دیابت مبتلا می‌باشند. اگرچه پیش دیابت یک بیماری واقعی نیست، این برنامه‌ی ملی، یک فراخوان مهم برای ایجاد تغییراتی در شیوه‌ی زندگی برای پیشگیری از ابتلا این افراد به دیابت کامل است. چنانچه مداخلاتی برای مقابله با پیش دیابت صورت نگیرد، 15 تا 30 درصد افراد مبتلا به پیش دیابت در طی 5 سال به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.

 از آنجائیکه در بسیاری از نقاط جهان با رشد چاقی بصورت اپیدمیک روبرو هستیم، دیابت نیز در حال تبدیل شدن به یک بیماری اپیدمیک است. با تمام عوارض بهداشتی مرتبط با دیابت، لازم به یادآوری نیست که هزینه‌های مراقبتهای بهداشتی از افراد مبتلا به دیابت چه باری از بر سیستم‌های بهداشتی کشورها تحمیل می‌کند. به همین دلیل ماه نوامبر بعنوان ماهی برای یادآوری و تاکید بر ارزش آگاهی از دیابت انتخاب شده است.

 کارشناسان معتقدند ما به بیش از یک روز یا یک هفته برای آگاهی دادن به مردم در مورد دیابت نیاز داریم. بسیاری از خبرهای مرتبط با دیابت برای کسانیکه به این بیماری مبتلا هستند و برای افرادیکه بیماران را درمان می‌کنند، ناامید کننده است، بیش از همه تغذیه‌ی ناصحیح و رشد اضافه وزن و عوارض مرتبط با دیابت نظیر بیماریهای قلبی و مشکلات بینایی که همچنان ادامه دارد. به گفته‌ی انجمن دیابت آمریکا، متوسط هزینه‌های پزشکی مراقبت درمان یک فرد مبتلا به دیابت سالانه حدود 13700 دلار است که 7900 دلار آن تنها مربوط به خود بیماری دیابت می‌شود.

 همه‌ی افراد خانواده‌ی یک فرد دیابتی، تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند، گاهی اوقات، افراد متوجه‌ی تأثیرات این بیماری بر خود نمی‌شوند تا اینکه کار به صرف هزینه‌های هنگفت درمانی می‌کشد. آمار مربوط به این هزینه‌ها می‌تواند یک هشدار باشد.

با این حال بر اساس مطالعه‌ی فدرال پیشگیری از دیابت، محققان اعلام کردند که کاهش 5 تا 7 درصد از وزن می‌تواند سبب کاهش خطر ابتلا افراد دارای اضافه وزن یا چاق به دیابت به میزان 58 تا 71 درصد شود. امروزه ابتلا به دیابت با شرمندگی کمتری همراه است بویژه دیابت نوع 2 که با شیوه‌ی زندگی ارتباط دارد، بخش اعظمی از اپیدمی دیابت مربوط به محیط اجتماعی در جامعه‌ی آمریکا است.

در حال حاضر، تکنولوژیهای پیشرفته ای در اختیار بیماران و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی برای درک و کنترل  بهتر بیماری قرار گرفته است. در نهایت محققان دریافته‌اند که باید تمرکز فزاینده‌ای بر پیشگیری از دیابت انجام دهند. بسیاری از شرکتها و کارفرمایان برای برنامه‌های آموزشی و دیجیتال به منظور کمک به درک بهتر دیابت و کنترل بهتر آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما هنوز به نوآوریهای بیشتری برای حرکت سریعتر در جهت جلوگیری از رشد این بیماری و تغییر این وضعیت  نیاز داریم.

اگر در مورد ابتلا خود به پیش دیابت یا دیابت مشکوک هستید از فرصت ماه نوامبر استفاده نمایید و آگاهی خود را در مورد این بیماری افزایش داده و با ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود، از ابتلا به آن جلوگیری کنید.

منبع:

health.usnews.com/health-care/patient-advice/articles/2017-11-02/november-is-national-diabetes-awareness-month-why-thats-important