اهدای جایزه‌ی معتبر علوم زیستی به دو استاد برجسته برای کشف مکانیزم  دیابت نوع 2 و آلزایمر

 4 دسامبر 2017- دو استاد آمریکایی و ژاپنی جایزه‌ای را برای تحقیقات خود در زمینه‌ی کشف یک مکانیسم زیستی که در ابتلا به دیابت نوع 2 و آلزایمر نقش دارد، دریافت کردند. پرفسورPeter Walter، بیوشیمیست و بیوفیزیست دانشگاه سان‌فرانسیسکو(UCSF) و دکتر Kazutoshi Mori محقق ارشد دانشگاه کیوتو، جایزه ی علوم زیستی سال 2018 را برای تحقیقات خود در مورد پاسخ پروتئین تانخورده(the unfolded protein response)دریافت کردند.

آنها دریافتند در حالیکه پروتئین‌های تانخورده به طورمعمول از سلولها محافظت می‌کنند، اما اگر بدرستی کار نکنند، می‌توانند سبب ایجاد بیماری شوند. تاخوردن و فولدینگ پروتئین‌ها در ساختاری بنام شبکه‌ی اندوپلاسمی (ER) در سلول انجام می شود. هنگامیکه  مولکولهای سنسور در غشای ER، استرس پروتئین‌های تانخورده را تشخیص می‌دهند، پاسخی ایجاد می‌گردد که باعث می‌شود سلولها خود را از بین ببرند. این یافته‌ها به دانشمندان کمک کرد تا اطلاعات بیشتری از مکانیزم‌های دیابت نوع 2، بیماری آلزایمر و برخی از انواع سرطان‌ها بدست آورند.

 در دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین می‌تواند موجب خستگی بیش از حد ER در سلولهای بتای پانکراس شود زیرا در آنجا مقادیر بیشماری پروتئین نیاز به تاخوردگی دارند و بدن قادر به  ادامه ی  این کار با سرعت مورد نیاز نیست، این موضوع باعث خود تخریبی سلولها می‌شود و بر توانایی  پانکراس برای تولید انسولین تاثیر منفی می‌گذارد.

در بیماری آلزایمر که با بیماری دیابت نوع 2 ارتباط دارد، یک فرایند مشابه رخ می‌دهد. مقادیر بیش از حدی از پروتئین‌های تانخورده در مغز موجب مرگ سلولهای مغزی می‌شود، با گذشت زمان این امر می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در مغز نظیر از دست دادن حافظه شود.

این جایزه‌ی معتبر علمی به پرفسور Walter و دکتر Mori برای کشف "پاسخ پروتئین تانخورده" که یک سیستم کنترل کیفی سلولی است که در آن پروتئین‌های تانخورده ی بیماریزا شناسایی می‌شوند و سلول را به سمت انجام اقدامات اصلاحی سوق می دهد، اهدا گردید.

Sam Hawgood نائب رئیس UCSF، گفت: طی یک دوره‌ی تحقیقاتی که بیش از سه دهه بطول انجامید؛ پرفسور Walter به اکتشافاتی در مورد مکانیزم‌های کنترل کیفی سلولی و بیماریها (سرطان، آلزایمر ودیابت) دست یافت، که به گفته‌ی او ممکن است نتیجه ی اشتباه در این فرایند‌ پایه باشد.

کار او یک نمونه‌ی کامل از چگونگی رمزگشایی از اصول اساسی حیات است که اساساً می‌تواند درک ما را از سلامت انسان و اهمیت حیاتی چنین تحقیقات بنیادی برای جامعه بهبود بخشد. پرفسور Walter و Mori در مراسمی در روز یکشنبه‌ی گذشته جایزه‌ی نقدی 3 میلیون دلاری معادل 9.3  پوند را دریافت کردند.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/dec/professors-scoop-award-for-protein-breakthrough-in-type-2-diabetes-and-alzheimers-97847575.html