اهداف متوسطی برای کنترل قند خون برای اکثر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 توصیه می شود

5 مارس 2018 - کالج آمریکایی پزشکان در دستورالعمل جدید مبتنی بر شواهد، توصیه می کند: بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 باید با هدف دستیابی به هموگلوبینA1c بین 7 تا 8 درصد به جای 6.5 تا 7 درصد درمان شوند. این دستورالعمل در مجله ی Annals of Internal Medicine منتشر شده است.
آزمایش هموگلوبینA1c  ، معیاری برای متوسط سطح قند خون افراد در طی دو یا سه ماه گذشته است و چنانچه مقدار آن برابر با6.5 درصد یا بیشتر باشد نشان دهنده ی دیابت است.
تجزیه و تحلیل کالج آمریکاییپزشکان (ACP) از شواهد موجود بدست آمده از دستورالعمل های قبلی نشان می دهد که درمان دارویی با هدف دستیابی به هموگلوبین A1c7 درصد یا کمتر در مقایسه با اهداف حدود 8 درصد باعث کاهش مرگ و میر و یا عوارض ماکروواسکولار مانند حمله قلبی یا سکته مغزی نمیشود، اما باعث آسیبهای جدی می گردد.دکتر Jack Ende، رئیس کالج آمریکایی پزشکان گفت: شواهد نشان می دهد که برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 2، دستیابی به هموگلوبین A1c بین 7 تا 8 درصد بهترین مزایای بلندمدت را از جمله: کاهش قند خون، کاهش بار مصرف دارو و هزینه ها را بهمراه دارد. ACP توصیه می کند که پزشکان باید اهداف قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 را بر اساس بحث در مورد مزایا و عوارض درمان دارویی، ترجیحات بیمار، سلامت عمومی و امید به زندگی بیماران، هزینه ی درمان و هزینه ی مراقبت ها، شخصی سازی کنند.
منطقی که بر اساس آن دستورالعمل های پیشین برای دستیابی به اهداف درمانی پایین تر(کمتر از 7 درصد یا کمتر از 6.5 درصد) تدوین شده است، کاهش عوارض میکرووسکولار در طول سال ها درمان از طریق کنترل شدید تر قند خون است.با این حال، شواهد موجود برای این کاهش متناقص است و تنها عوارض میکرووسکولاری مانند وجود پروتئین های اضافی در ادرار را کاهش می دهد.
اگر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بههدف هموگلوبینA1c  کمتر از 6.5 درصد دست پیدا کنند،ACP  توصیه می کند که پزشکان میزان مصرف دارو در درمان فعلی را از طریق حذف یکی از داروها، اگر بیمار در حال حاضر بیش از یک دارو مصرف می کند یا قطع مصرف دارویی، کاهش دهند.
دکترEnde  گفت: نتایج مطالعات موجود در تمام دستورالعمل ها نشان می دهد که نتایج سلامت بیماران با درمان به سطحهموگلوبینA1c  زیر 6.5 درصد بهبود نمی یابد.با این حال، کاهش مداخلات دارویی برای بیمارانی باهموگلوبینA1c  که به طور مداوم کمتر از 6.5 درصد است، عوارض و هزینه های داروهای غیر ضروری، را کاهش می دهد، بدون اینکه تاثیر منفی بر خطر مرگ، حملات قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیوی، قطع عضو، اختلال بینایی یا نوروپاتی دردناک داشته باشد.
ACP  همچنین توصیه می کند که پزشکان باید بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که امید به زندگی آنها کمتر از 10 سال است،- به علت سن (80 ساله یا بالاتر) و یا بیماری های مزمن( مانند دمانس، سرطان، بیماری کلیوی نهایی، COPD  شدید یا نارسایی احتقانی قلب، و بیماران ساکن در خانه های سالمندان)-، با هدف کاهش علائم مرتبط با بالا بودن قند خون، به جای هدف قرار دادن سطحهموگلوبینA1c  ، درمان کنند، زیرا آسیب های ناشی از درمان شدید برای دستیابی به هدف کاهش هموگلوبینA1c  به کمتر از 6.5 درصد، بیش از مزایای آن برای این جمعیت از بیماران است.
دکترEnde می گوید: اگر چه دستورالعملACP بر درمان دارویی بمنظور کنترل قند خون تمرکز دارد، اما دستیابی به یک هدف درمانی پایین تر، مناسب است اگر بتوان درمان را از طریق تغذیه و تغییرات شیوه ی زندگی نظیر ورزش، تغذیه و کاهش وزن انجام داد.
با توجه به خط مشی سیاست های این دستورالعمل،ACP  پیشنهاد می کند که تمام اقدامات عملی پزشکان برای ارزیابی کیفیت مراقبت باید بر اساس هدفA1c پایین تر از 8 درصد برای همه ی گروه های بیماران انجام گردد و نباید اهدافی برایهموگلوبینA1c   برای بزرگسالان مسن (به عنوان مثال، سن 80 و مسن تر) یا افراد جوانتر با امید به زندگی محدود- به علت سایر بیماری ها و بیماری های جدی- در نظر گرفته شود.
بیش از 30 میلیون آمریکایی به دیابت مبتلا هستند و 90 تا 95 درصد آنها به دیابت نوع 2 مبتلا می باشند.دیابت نوع 2 اغلب در افراد بالای 45 سال بروز می کند، اما کودکان، نوجوانان و بالغین جوان بیشتری نیز در حال ابتلا به این نوع از دیابت می باشند.
دستورالعمل های آکادمی ACP، نقد و بررسی دستورالعمل های موجود و گاهی متضاد، به جای بازنگری نظام مند شواهد است. "اهداف هموگلوبینA1c برای کنترل گلایسمی با درمان دارویی در افراد غیر باردار مبتلا به دیابت نوع 2" از ارزیابی دستورالعمل های انتخاب شده از سراسر جهان در مورد اهدافA1c در درمان دارویی دیابت نوع 2 اقتباس شده است.

منبع و سایت خبر:

Annals of Internal Medicine, 2018; DOI: 10.7326/M17-0939

www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180305174312.htm