انسولین با تزریق هفتگی برای دیابت نوع 2، نوید آغاز دور آخر آزمایشات بالینی را می دهد

22 سپتامبر 2020 - کنترل دیابت نوع 2 بدون دارو می تواند دشوار باشد. اما برای برخی از افراد فکر به تزریقات روزانه ی انسولین کابوسی است که باعث می شود آنها از شروع درمان با انسولین اجتناب کنند یا آن را به تأخیر بیاندازند.

اکنون، تحقیقات جدید وعده ی نوعی انسولین با دوز هفتگی را داده است، که می تواند روزی جایگزین تزریقات روزانه شود و این خبری امیدوارکننده برای افرادی است که از تزریقات روزانه ی انسولین پرهیز می کنند.

در فاز دوم این مطالعه، انسولین جدید هفتگی به نام icodec، با انسولین گلارژین(Lantus، Basaglar) که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد، مقایسه شد. یافته های این مطالعه نشان می دهد که انسولین جدید منجر به کاهش مشابه سطح قند خون می شود و همچنین دارای مشخصات ایمنی مشابهی با انسولین گلارژین روزانه است.

دکتر Robert Gabbay، مدیر ارشد علوم و پزشکی انجمن دیابت آمریکا، گفت: این اولین انسولین هفتگی است و این مطالعه نشان می دهد که انسولین icodec، به اندازه ی مصرف روزانه ی انسولین موثر است. اگر در آزمایشات فاز سوم نتایج خوبی داشته باشد، می تواند زندگی را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 آسان کند.

وی افزود: ترغیب افراد به شروع انسولین غالباً یک چالش بزرگ است، اما اگر تنها به یک بار تزریق در هفته محدود شود، ممکن است به حل این چالش کمک کند.

دکتر Gabbay، گفت: هنگامی كه افراد درمان با انسولین را با تزریق هفتگی آغاز کنند، احتمالاً  به این درمان پایبندتر خواهند بود و كنترل قند خون آنها بهبود یافته و به طبع آن عوارض كمتری را تجربه خواهند کرد.

بودجه این مطالعه توسط تولید کننده ی انسولینicodec ، شرکت نوونوردیسک در دانمارک تأمین شد.

انسولین هورمونی است که به بدن در پردازش قندهای موجود در غذاها کمک می کند. انسولین قند را از خون وارد سلولهای بدن می کند، جایی که می توان از آن برای سوخت استفاده کرد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً از انسولین به طور موثر استفاده نمی کنند و ممکن است انسولین کافی برای تأمین خواسته های بدن خود را تولید نکنند. این زمانی است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب نیاز به شروع درمان با انسولین دارند. در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلولهای بتا( تولید کننده انسولین) حمله می کند و بیشتر آنها را از بین می برد. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 چاره ای جز مصرف انسولین از طریق تزریق روزانه یا از طریق پمپ انسولین ندارند.

در این مطالعه نزدیک به 250 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 ، در محدوده ی سنی 18 تا 75 سال شرکت داشتند. هیچ یک از افراد به مدت طولانی تحت درمان با انسولین نبودند.

چنانچه مقدار هموگلوبین گلیکوزیله ی افراد مبتلا به دیابت از 7 تا  9.5 درصد باشد به معنای کنترل ناکافی بیماری در نظر گرفته می شود. هموگلوبین A1C، میزان موفقیت در کنترل قند خون را در طی بیش از دو ماه تخمین می زند. اهداف A1C به تفکیک افراد متفاوت است، اما غالباً هدف آن زیر 7٪ است.

در طی این آزمایش شش ماهه ، نیمی از شرکت کنندگان به طور تصادفی برای تزریق هفتگی icodec و باقی داوطلبان تحت درمان با تزریق روزانه ی انسولین گلارژین قرار گرفتند.

در پایان آزمایش، هموگلوبین A1C افرادی که از icodec استفاده کرده بودند، 1.33 درصد و در گروه انسولین گلارژین 1.15 درصد کاهش یافت. بعد از شروع انسولین درمانی، هموگلوبین A1C هر دو گروه به کمتر از 7 درصد رسید.

یک نگرانی در مورد درمان با هر نوع انسولین، افت قند خون (هیپوگلایسمی) است. مصرف انسولین باید بر اساس میزان قند خون بیمار تنظیم شود زیرا در صورت تزریق بیش از حد انسولین، قند خون افت می کند و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به بیهوشی و حتی مرگ شود. از سوی دیگر، در صورت کم بودن دوز انسولین، قند خون فرد بالا باقی می ماند که در صورت ادامه ی این وضعیت، در نهایت می تواند منجر به عوارض گوناگون شود.

هر دو نوع انسولین دارای میزان مشابهی از موارد شدید افت قند خون بودند. با این حال، بیشتر حوادث نامطلوب در این کارآزمایی خفیف بودند.

دکترAkankasha Goyal ، متخصص غدد درون ریز در NYU Langone Health در شهر نیویورک، گفت: این یک درمان نوآورانه و بسیار امیدوارکننده است. انسولین به تدریج طی هفت روز آزاد می شود. تاکنون، اثربخشی و ایمنی icodec و انسولین گلارژین مشابه بوده است.

دکتر Goyal، گفت: هم اكنون، انسولين باید بصورت روزانه تزریق شود و بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در برابر پذیرش درمان با انسولین، مقاومت زيادی می کنند، اماIcodec  راحت تر است و تزريق هفته ای آن یک برتری برای پذیرش و فروش آن محسوب می شود.

دکتر Gabbay، و دکتر Goyal گفتند این نوع انسولین می تواند به گروه های مختلفی کمک کند. دکتر Gabbay، خاطرنشان كرد: که یکی از این گروه ها نوجوانان و جوانان هستند که شیوه زندگی غیرقابل پیش بینی دارند و ممكن است مصرف روزانه ی انسولین خود را فراموش کنند یا به دلیل شرایط خاص قادر به تزریق آن در زمان مورد نظر نباشند.گروه دیگر بیماران مسن هستند خواه زندگی مستقلی داشته باشند و یا پرستار داشته باشند یا در خانه سالمندان زندگی کنند.

دکتر Gabbay، توضیح داد: ساده تر ساختن استفاده از انسولین برای افرادی که با چالش های جسمی یا شناختی روبرو هستند و شخص دیگری از آنها مراقبت می کند، به طور بالقوه از مزایای انسولین هفتگی است. اگر دارو یک بار در هفته تجویز شود و نه هفت بار، احتمال خطا کمتر است.

دکتر Goyal، گفت: خانواده يا دوستان اغلب به بيماران مسن كمك می كنند و در صورت نياز به تزریق انسولين روزانه، این کار می تواند سخت باشد. وی گفت انسولین هفتگی مطمئناً می تواند در این شرایط مفید باشد.

شرکت نوو نوردیسک امیدوار است که آزمایشات مرحله ی سومicodec ، را از اواخر امسال آغاز کند.

اگر همه چیز در آزمایشات فاز 3 به خوبی پیش برود، دکترGoyal  وGabbay ، انتظار دارند که این دارو بالاخره در دسترس افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 قرار گیرد.

این گزارش توسط دکتر Rosenstock و همكارانش از مركز تحقیقات دیابت دالاس درMedical City  در دالاس در 22 سپتامبر در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-09-once-a-week-insulin-diabetes-early-trial.html