اندکی اضافه وزن پس از ترک دخانیات با مزایای آن برای افراد مبتلا به دیابت جبران می شود

5مارس 2019 - بر اساس یک مطالعه ی جدید، ترک سیگار توسط افراد مبتلا به دیابت، ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد و تاثیر منفی افزایش وزن این افراد پس از ترک سیگار، به اندازه ای نیست که این مزایا را کاهش دهد. محققان در یک مطالعه ی دیگر دریافتند که کشیدن سیگار برای مدت طولانی و مقادیر زیاد آن یک عامل خطر برای کاهش شناختی(cognitive decline)است.

این دو مطالعه ی جدید نشان می دهد که هنوز دلایل زیادی برای ترک عادت استفاده از دخانیات، وجود دارد. در یکی از این مطالعات، محققان، ترک سیگار را برای افراد مبتلا به دیابت با وجود نگرانی در مورد افزایش وزن بالقوه، ارزشمند دانستند. در مطالعه ی دیگر، دانشمندان کشف کرد که سیگار کشیدن ممکن است تأثیر بسیار بیشتری نسبت به آنچه قبلا تصور می شد، بر روی کاهش عملکرد شناختی داشته باشد. هر دو مطالعه در نشستهای علمی اپیدمیولوژی و پیشگیری/، شیوه ی زندگی و سلامت قلب و عروق  که توسط انجمن قلب آمریکا در این هفته در هوستون برگزار شد، ارائه گردید. این نشستهای علمی محلی برای تبادل جهانی آخرین و برترین پیشرفتهای علمی قلب و عروق مبتنی بر جمعیت برای محققان و پزشکان است.

محققان در تحقیق درباره توقف سیگار، تغییر وزن و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و مرگ ناشی از آن در افراد مبتلا به دیابت، اطلاعات دقیق و دراز مدت سلامت 108995 مرد و زن مبتلا به دیابت را از دو مطالعه ی دیگر تجزیه و تحلیل کردند. اضافه وزن و چاقی عوامل خطر ابتلا به دیابت هستند و دیابت و سیگار کشیدن از عوامل خطر اصلی برای حملات قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی هستند.

محققان دریافتند که مزایای ترک سیگار برای افراد مبتلا به دیابت به طور قابل توجهی بیشتر از خطرات اضافه وزن اندکی است که پس از ترک سیگار ایجاد می شود، اگرچه افزایش وزن عامل خطری برای بیماری های قلبی عروقی محسوب می شود. خطر ابتلا به حملات قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی عروقی در میان کسانی که اخیرا سیگار را ترک کرده و 11 پوند یا بیشتر (5.0 کیلوگرم یا بیشتر) اضافه وزن داشته اند، در مقایسه با افراد مبتلا به دیابت که همچنان به سیگار کشیدن ادامه می دهند، افزایش نیافته است. خطر بیماری قلبی و عروقی در میان افرادی که سیگار را ترک کرده (شش سال یا کمتر از زمان ترک سیگارشان می گذرد) اما افزایش وزن نداشتند 34 درصد کمتر بود. خطر بیماری قلبی و عروقی در میان افرادی که به مدت طولانی تری سیگار را ترک کرده اند(بیش از شش سال از زمان ترک سیگار انها می گذرد) 25 درصد و در میان افراد بزرگسال مبتلا به دیابت که هرگز سیگار نکشیده اند، 41 درصد کمتر است.

پرفسور Gang Liu، نویسنده اصلی این مطالعه و پژوهشگر بخش تغذیه در دانشکده بهداشت عمومی Chanدر هارواردگفت:  نگرانی در مورد افزایش وزن نباید مانع از تشویق مردم به ترک سیگار پس از تشخیص دیابت شود. برای کسانی که سیگار را ترک می کنند، جلوگیری از اضافه وزن ، مزایای سلامت ناشی از ترک سیگار را حداکثر می کند.

مطالعه ی دیگر نشان می دهد که مصرف دخانیات با کاهش شناختی در جمعیت عمومی ارتباط دارد. کاهش شناختی به معنای اختلال در حافظه، استدلال و دیگر عملکردهای ذهنی فرد با گذشت زمان است.

نویسنده ی ارشد این مطالعه Aozhou Wu، دانشجوی دکترای اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور گفت: با وجودی که مصرف دخانیات با افزایش خطر ابتلا به کاهش شناختی ارتباط دارد، اندازه گیری دقیق میزان تاثیرات کشیدن سیگار بر کاهش شناختی سخت است زیرا احتمال مرگ یا ترک مطالعه توسط افراد سیگاری قبل از به پایان رسیدن مطالعات طولانی مدت نسبت به غیر سیگاری ها، بیشتر است. در نتیجه، اندازه گیری کاهش شناختی افراد سیگاری در دوره ی پیگیری مطالعات امکان پذیر نیست. Wuو همکارانش از روشی استفاده کرده اند که احتمال خروج افراد سیگاری را از مطالعه یا مرگ ناشی از علل مرتبط با دخانیات را در طی دوره مطالعه برای بررسی تاثیر شناختی مصرف دخانیات بر 4،960 بزرگسال که در ابتدای مطالعه از اختلال شناختی رنج نمی برند، را در نظر می گرفت. محققان به مدت 5 سال شرکت کنندگان را با ارزیابی منظم حافظه، عملکرد کلامی و توانایی تفکر منطقی تحت نظارت قرار دادند.

هنگامی که محققان از روش های جدید مطالعه استفاده کرده و افرادی را که هرگز سیگار نمی کشیدند با افرادی که به مدت 25 سال یا بیشتر یک بسته سیگار در روز می کشیدند، مقایسه نمودند، مشخص گردید که اثرات مضر تنباکو بر توانایی شناختی افراد سیگاری بیش از دو برابر میزانی است که آنها با استفاده از روش های سنتی مطالعه، مشاهده کرده بودند.بودجه ی هر دوی این مطالعات توسط موسسه ی ملی سلامت (NIH) تامین شد.

منبع:

www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190305162014.htm