الگوهای التهابی منحصر به فردی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مشاهده شده است

8 مارس 2018 - محققان آمریکایی کشف کرده اند که افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دارای الگوی التهابی منحصر به فردی هستند، این کشف می تواند به ابداع درمان هایی برای جلوگیری از عوارض این بیماری کمک کند.
محققان می گویند بالا بودن طولانی مدت قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 منجر به التهاب مزمنی می گردد که می تواند باعث ایجاد اختلالاتی در ارگانها، اعصاب و رگ های خونی شود.
دانشمندان دانشگاه آگوستا و پژوهشگران برجسته ی مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی جورجیا به بررسی مارکرهای التهابی در 89 فرد مبتلا به بیماری کلیوی مرتبط با دیابت و همچنین 483 فرد مبتلا به دیابت نوع 1، اما بدون مشکلات کلیوی، پرداختند.
ده میانجی التهابی و پروتئین های دو مسیر، TNF-alpha  وIL-6  در 40درصد از افراد این گروه به طور قابل توجهی افزایش یافته بود. در40 درصد دیگر از بیماران سطح این مارکرها و پروتئینها بطور متوسطی افزایش داشت.
محققان معتقدند غلظت این واسطه های التهابی در خون می تواند بعنوان نشانگرهای زیستی برای پیش بینی آسیب های کلیوی مرتبط با دیابت نوع 1 در این افراد اندازه گیری شود.
دکتر Jin-Xiong She نویسنده ی این مقاله گفت: همه ی ما فکر می کنیم که جلوگیری از التهاب به جلوگیری و یا به تاخیر انداختن بیماری کلیوی دیابت و احتمالا سایر عواقب دیابت نوع 1، کمک می کند. اما همه ی انواع التهاب ها یکسان نیستند و همه ی بیماران دارای التهاب مشابهی نمی باشند، حتی بیمارانی با بیماری مشابه مانند دیابت نوع 1.
انجام دهیم.
هم اکنون، محققان این مطالعه، در حال تجزیه و تحلیلی بزرگتر بر روی این واسطه ها و بررسی افزایش این واسطه های التهابی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هستند.
نتایج این مطالعه به صورت آنلاین در مجله Frontiers in Immunology منتشر گردید.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2018/mar/unique-inflammation-patterns-observed-in-people-with-type-1-diabetes-95983495.html