افزایش میزان ابتلای کودکان به دیابت نوع 2

5مارس 2018- بر اساس گزارش یک تحقیق جدید، تعداد کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 در انگلیس همچنان رو به افزایش است، به ویژه در میان دختران و کودکانی با نژاد آسیای جنوبی.
محققان میزان دیابت نوع 2 در کودکان زیر 17 سال را با داده های 10 سال قبل مقایسه کردند. نتایج این مقایسه نشان داد نرخ کلی ابتلای کودکان به این بیماری بالاتر است اما از نظر آماری تفوت قابل توجهی ندارد.
در مجموع 106 مورد جدید ابتلا به دیابت نوع 2 در میان کودکان از آوریل 2015 تا آوریل 2016 گزارش شده است که به طور قابل توجهی کمتر از آمار تشخیص دیابت نوع 1 در کودکان است.
احتمال ابتلا به دیابت نوع 2، برای کودکان اقوام غیر سفید پوست، به ویژه نژاد آسیای جنوبی، نسبت به کودکان سفید پوست بیشتر است، این نتیجه با روند طولانی مدت شناخته شده در بزرگسالان در معرض خطر دیابت نوع 2 در جنوب آسیا مطابقت دارد.
تشخیص دیابت نوع 2 در کودکان آسیای جنوبی نسبت به جمعیت عمومی کودکان، چهار برابر بیشتر بود، در حالی که احتمال تشخیص دیابت در کودکان سیاه پوست آفریقایی- انگلیسیو کودکانکارائیبی- انگلیسی 2.3 برابر بیشتر است.
چاقی یکی از عوامل خطر پیشرو در دیابت نوع 2 است و 81 درصد از کودکان مبتلا به نوع 2، چاق هستند.کودکانی با نژاد آسیای جنوبی دارای نمرات BMI  بمراتب کمتری نسبت به کودکان سفید پوست هستند، که نشان دهنده روند مشابه ای است که در تشخیص دیابت نوع 2 در بزرگسالان آسیای جنوبی مشاهده می شود.
در مجموع 67٪ از موارد تشخیص دیابت نوع 2 در کودکان دختر و 81٪ از موارد تشخیص داده شده در افرادی با سابقه ی خانوادگی دیابت نوع 2، می باشد، محققان خاطر نشان کردند که هر دوی این عوامل به شدت با این بیماری ارتباط دارند.
این اطلاعات از واحد نظارت بر طب کودکان بریتانیا استخراج شده و در طی دوره بازبینی 10 ساله گزارشات بصورت ماهانه در پرونده ها ثبت شده است.
موارد ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان هنوز هم نادر است، اما این یافته ها نشان می دهد که برای مبارزه با افزایش نرخ ابتلا به این بیماری و بهبود سلامت کودکان در سراسر انگلستان و جهان باید بیشتر تلاش نمود.
سال گذشته در گزارش جداگانه ای از سوی انجمن LGAدر انگلستان اعلام شد بیش از 600  کودک، نوجوان و جوان(کمتر از 25 سال) در انگلستان و ولز به دلیل دیابت نوع 2، بین سالهای 2016-2017 تحت درمان قرار گرفته اند.
در حالی که میزان دیابت نوع 2 در کودکان در حال افزایش است، این وضعیت قابل پیشگیری است.بزرگسالان و کودکان به طور یکسان می توانند با قطع مصرف غذاهای بسیار فرآوری شده و غذاها و نوشیدنی های قندی به سمت کاهش سطح قند خون خود، بدون نیاز به مصرف مادام العمر داروها حرکت کنند. گام های ساده در جهت تغییر شیوه ی زندگی مانند افزایش فعالیت بدنی مانند 30 دقیقه پیاده روی در روز به عنوان بخشی از شیوه زندگی عادی کودک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
نتایج مطالعه به صورت آنلاین در مجله Diabetic Medicine منتشر گردید.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/mar/increased-type-2-diabetes-rates-in-uk-children,-study-reveals-95710741.html