افزایش سطح کوآنزیم Q10 می تواند از ابتلای افراد به پیش دیابت جلوگیری کند

کوانیزم Q10، عنصر موجود در مکملهای قلبی رایج می تواند کلیدی برای جلوگیری از پیش دیابت و تعدادی از بیماری های تهدید کننده زندگی باشد.
پیش دیابت به بالا بودن قند خون بیش از مقدار طبیعی، اما نه به اندازه تشخیص دیابت نوع 2 ، اطلاق می شود.
محققان دریافتند که افزایش میزان کوانیزمQ10 ، آنتی اکسیدانی که بدن به طور طبیعی تولید می کند، می تواند روشی قدرتمند برای جلوگیری از پیش دیابت باشد.
مشکل این است که مکمل های خوراکی حاوی کوانیزم Q10 که در داروخانه ها فروخته می شوند به دلیل جذب کم در روده، برای تامین و تجدید ذخایرCoQ  همه ی سلولهای بدن کافی نمی باشند.
پروفسورDavid James ، از مرکز چارلز پرکینز در دانشگاه سیدنی، گفت: حتی در حال حاضر، 40 درصد از سرطان های انسانی ممکن است با پیش دیابت ارتباط داشته باشند، مشکل این است که میلیون ها نفر از ابتلا خود به پیش دیابت مطلع نیستند، اگر بتوانیم از ابتلا به پیش دیابت جلوگیری کنیم، من فکر می کنم که ما می توانیم به طور بالقوه از بسیاری از موارد دیابت نوع 2 ، موارد زیادی از بیماری های قلبی-عروقی، بسیاری از انواع سرطان و حتی برخی از بیماری های نورودنژراتیو جلوگیری نماییم.
تیم پروفسور Jamesبا محققان سایر موسسات از جمله موسسه تحقیقات قلب ویکتور چانگ برای یافتن راه حلی برای این مشکل همکاری کردند.
آزمایشات آنها شامل استفاده از نمونه های انسانی و حیوانی مبتلا به پیش دیابت بود.
محققان دریافتند که غلظت CoQ در بافت چربی و بافت عضلانی مقاوم به انسولین پایین است.
پروفسور Jamesگفت: مطالعه ی ما نشان داد که اگر بتوانیم غلظتCoQ10 را به سطح نرمال خود بازگردانیم، می توانیم از پیش دیابت پیشگیری کنیم.
یکی از نویسندگان این مقاله دکتر Fazakerley گفت: CoQ نقش مهمی در تبدیل مواد مغذی مانند چربی و قند به انرژی قابل استفاده، دارد.
او گفت: CoQ در میتوکندریها که نیروگاه های سلولی در بدن ما هستند، یافت می شود. در میتوکندریها CoQ یکی از مولکولهای اصلی در مسیر تولید انرژی است.
محققان اکنون در تلاشند تا راه های موثری برای افزایش غلظت CoQ پیدا کنند.یکی از این روشها، هدف قرار دادن برخی از ماشین آلات سلولی است که مسئول ساختن این مولکول در بافتهای بدن است.
پرفسور جیمز گفت: آنچه ما باید در مورد آن صحبت کنیم، درمان بیماری نیست، بلکه ما باید در مورد پیشگیری از بیماری صحبت کنیم و سیستم های بهداشتی باید در جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری اقدامات و مداخلات موثری انجام دهند.

منبع:

https://www.9news.com.au/national/2018/02/06/18/21/antioxidant-supplement-could-prevent-pre-diabetes