افزایش خطر ابتلا سیاه پوستان به دیابت به دلیل چاقی است و هیچ راز دیگری ندارد

 2 ژانویه 2018- بر اساس یافته های یک مطالعه ی جدید، خطر ابتلا به دیابت در سفید پوستان و سیاه پوستان، هنگامیکه تمام فاکتورهای بیولوژیک برای این بیماری در طول زمان در نظر گرفته می شود، یکسان است. این یافته ها، اعتقادات طولانی مدت در مورد علل ناشناخته ی ابتلای دو برابری سیاه پوستان به دیابت را تا میانسالی در مقایسه با سفید پوستان برطرف نمود.

 نویسنده ی ارشد این پژوهش دکتر Carnethon استادیار پزشکی پیشگیرانه در دانشکده ی پزشکی فاینبرگ در دانشگاه نورث وسترن گفت: چاقی مسئول این اختلاف است، این یافته ها ما را شگفت زده کرد زیرا  در 20 سال گذشته ما تصور می کردیم باید علت خاص دیگری برای این تفاوت وجود داشته باشد.

 مطالعات قبلی نشان دادند اختلاف میزان ابتلا به دیابت در سیاه پوستان و سفید پوستان حتی پس از در نظر گرفتن عوامل خطر ابتلا به دیابت نظیر چاقی و وضعیت پایین تر اجتماعی اقتصادی، هنوز هم وجود دارد.

اما در این مطالعه، برای اولین بار، ترکیبی از عوامل خطر قابل تغییر نظیر نمایه ی توده ی بدنی، چربی اطراف شکم، میزان قند خون ناشتا، چربی ها، فشار خون و عملکرد ریه در طول زمان شناسایی گردید، که موجب افزایش میزان ابتلا به دیابت درمیان سیاه پوستان می شود. دانشمندان دریافتند که پس از در نظر گرفتن همه ی موارد ذکر شده، تفاوتی بین میزان ابتلا به دیابت در میان زنان و مردان سیاه پوست و سفیدپوست وجود ندارد. نتایج این مطالعه در26 دسامبر سال 2017 درمجله ی JAMA  منتشر گردید.

 دکتر Carnethon گفت: افراد سیاه پوست در طول زمان اضافه وزن بیشتری می یابند، افزایش وزن و سایر فاکتورهای ذکر شده علت اختلاف اسرارآمیز میزان ابتلا به دیابت را در میان سیاه پوستان نسبت به نژاد سفید را توضیح می دهد.

در مطالعات پیشین، محققان رفتارهای بهداشتی مانند چاقی، فعالیت بدنی و تغذیه را یک بار در طول زندگی افراد شرکت کننده اندازه گیری می کردند، اما این عوامل می توانند در طول زمان تغییر کنند و اینکه به چه میزان تغییر می کنند ممکن است در هر نژادی متفاوت باشد. برای مثال ممکن است یک زن سفید پوست و یک زن سیاه پوست در سن 35 سالگی دارای وزن مشابهی باشند اما اضافه وزن زن سیاه پوست با گذشت 15 سال، بیشتر از زن سفید پوست خواهد بود و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت برای زن سیاه پوست افزایش می یابد. در این مطالعه، تغییرات اضافه وزن افراد شرکت کننده درطول زمان اندازه گیری گردید، همچنین تغییر در سایر رفتارهای بهداشتی و عوامل خطر سلامت در طول زمان در نظر گرفته شد. هنگامیکه دانشمندان این تغییرات را برای محاسبه ی خطر ابتلا به دیابت در نظر گرفتند، تفاوت نژادی برای ابتلا به دیابت از بین رفت.

این یافته ها بویژه به این دلیل مهم هستند که شیوع دیابت درمیان جوانان سیاه پوست 10 تا 19 ساله در حال افزایش است. مطالعه ای که اخیراً منتشر شده است، نشان داد که میزان ابتلا به دیابت از سال 2002 تا 2012 در میان جوانان سفید پوست غیر اسپانیایی ثابت باقی مانده است در حالیکه سالانه 6 درصد به میزان ابتلای جوانان سیاه پوست غیر اسپانیایی درهمین محدوده ی سنی افزوده شده است.

 نویسندگان مقاله اظهار داشتند از آنجائیکه این افزایش ناشی از ترکیبی از عوامل زیست محیطی، محل سکونت، عوامل روانی، اقتصادی اجتماعی و رفتاری است یک راه حل آسان برای رفع آن وجود ندارد.

نویسنده ی ارشد این مقاله دکتر Michael Bancks می گوید: برای از بین بردن میزان بالای ابتلا به دیابت باید همه ی افراد به غذای سالم، فضای امن برای فعالیت بدنی و فرصت های اقتصادی یکسان دسترسی داشته باشند تا بتوانند پول کافی برای تأمین این موارد و زندگی در این جوامع را بدست آورند.

او افزود: تغییر عوامل خطر رفتاری در کودکی و نوجوانی کلید اصلی این مسئله است، هنگامیکه  رفتارهای بهداشتی خطرناک نهادینه می شوند آسیب ها افزایش می یابند.

 این تحقیق بخشی از مطالعه ی مشاهداتی کوهورت CARDIA یا Coronary Artery Risk Development in Young Adults است که از سال 1985-1986 آغاز شد و از 5115 مرد و زن سیاه پوست وسفید پوست 18 تا 30 سال از بیرمنگام، آلاباما، اوکلند، کالیفرنیا، مینیاپولیس و شیکاگو ثبت نام گردید.

 در مطالعه ی نورث وسترن4251 نفر از مطالعه ی اصلی شرکت داشتند. افراد مبتلا به دیابت از سال 2015 تا 2016 در طی هشت آزمایش پیگیری در طول  این 30 سال با استفاده از معیارهای تشخیصی استاندارد برای دیابت مورد سنجش قرار گرفتند. دکتر Carnethon گفت: ما نمی توانیم با یک معجزه از دست این عوامل خطر خلاصی یابیم، هم اکنون ما می دانیم که هیچ علت خاص دیگری بجز عوامل ذکر شده در این تفاوت نقش ندارند، بنابراین باید تلاش کنیم با کنترل عوامل خطر سنتی دیابت تفاوتهای مشاهده شده در میزان ابتلا به دیابت را در نژاد سیاه و سفید را از بین ببریم.

منبع وسایت خبر:

JAMA, 2017; 318 (24): 2457 DOI: 10.1001/jama.2017.19546

www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180102134830.htm