افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در میان زنانی که زمان کار طولانی تری در هفته دارند

3 ژوئیه 2018- محققان اعلام کردند زنانی که ساعتهای طولانی تری کار می کنند خود را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهند.
در یک مطالعه ی 12 ساله در کانادا، الگوهای کار بیش از 7000 کارگر 35 تا 74 ساله مورد بررسی قرار گرفت. یافته های این پژوهش نشان می دهد که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 برای زنانی که بیشتر از 45 ساعت در هفته کار می کنند، در مقایسه با افرادی که ساعت کمتری کار می کنند، بیشتر است.
این اولین بار نیست که ارتباطی بین ساعت طولانی کار و مشکلات بهداشتی پیدا شده است، اما مطالعات قبلی عمدتا بر مردان تمرکز داشته اند.
در این تحقیق همه شرکت کنندگان در گروه های مختلف، بر اساس ساعت کار طبقه بندی شدند.
عوامل تاثیرگذار مانند سن، جنس، نوع شغل، وضعیت تاهل، وظایف والدینی، قومیت، سلامت دراز مدت، سبک زندگی و وزن نیز مورد توجه قرار گرفتند.
حدود 10٪ از شرکت کنندگان در پایان دوره ی پیگیری 12 ساله به دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند. در میان زنان، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 برای افرادی که 45 ساعت یا بیشتر در هفته کار می کردند، 63 درصد نسبت به کسانی که 35 و 40 ساعت در هفته کار می کردند، بیشتر بود.
تشخیص دیابت نوع 2 در میان مردان، افراد مسن و افرادی که چاق بودند، رایج بود.
اما هنگامی که ساعات کار افراد در نظر گرفته شد، میزان شیوع دیابت نوع 2 در میان مردانی که ساعات بیشتری کار می کردند، کاهش داشت.

 دکتر Mahee Gilbert-Ouimet نویسنده ی ارشد و اپیدمیولوژیست و دانشجوی فوق دکترای موسسه کار و بهداشت در تورنتو، گفت: من از اثر محافظتی ساعتهای کار طولانی تر در میان مردان شگفت زده شدم . ما می دانیم زنان تمایل دارند که بسیاری از کارها و مسئولیت های خانوادگی خارج از محل کار را بعهده بگیرند، بنابراین می توان فرض کرد که ساعت های کار طولانی می تواند بر روی سلامت آنها تاثیر منفی داشته باشد.

این یافته ها می تواند به تمرکز بر راه هایی برای بهبود شیوه زندگی کسانی که ساعات کار طولانی تری دارند، کمک کند. محققان به این نتیجه رسیدند که شناسایی عوامل خطر قابل تغییر مانند ساعتهای کار طولانی، برای بهبود روشهای پیشگیری و سیاست گذاری خط مشی، مهم می باشد، زیرا می تواند از موارد متعددی از بیماری دیابت و بیماری های مزمن مرتبط با دیابت پیشگیری کند. نتایج این مطالعه در مجله ی BMJ Diabetes Research &Care journal منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jul/women-working-longer-working-hours-could-be-at-risk-of-type-2-diabetes-96081315.html