افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی در معرض خطر سقوط بیشتری هستند

27 نوامبر2017- مطالعه‌ی محققان سنگاپوری بر روی بیش از 9 هزار نفر نشان داد که افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی در معرض خطر سقوط(به زمین خوردن) بیشتری قرار دارند.

 احتمال سقوط افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی متوسط، نسبت به افراد دیابتی که به رتینوپاتی مبتلا نیستند دو برابر بیشتر است، درحالیکه در افراد مبتلا به رتینوپاتی خفیف خطر سقوط 81 درصد بیشتر می باشد.

 این مطالعه همچنین نشان داد احتمال سقوط افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی در مقایسه با افراد غیر دیابتی، 31 درصد بیشتر است. در حالیکه این یافته‌ها نگران کننده اند، افراد مبتلا به دیابت می‌توانند  اقداماتی برای کاهش خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی یا کنترل رتینوپاتی خود از طریق کنترل صحیح  قندخون، فشارخون و معاینات منظم سالانه توسط متخصص چشم انجام دهند.

 پرفسور Ecosse Lamoureux محقق ارشد این تحقیق از موسسه ی تحقیقات چشم سنگاپور و دانشکده پزشکی Duke-NUS گفت: تغییرات قند خون در دیابت باعث تغییر در رگهای خونی شبکیه شده و منجر به تورم، خونریزی و نشت مایع از رگها در پشت چشم می‌شود.

 رتینوپاتی دیابتی نه تنها سبب از دست دادن بینایی می‌شود، بلکه همچنین سبب کاهش عملکرد سیستم بینایی در پیری مانند حساسیت کنتراست، درک عمق و دید سه بعدی و ادراک رنگ شده که نتیجه‌ی آن اختلال در حفظ تعادل و افزایش احتمال برخورد با اشیاء است که منجر به افزایش خطر سقوط فرد می‌شود.

 محققان اظهار داشتند که حدود یک سوم از افراد مسن در سال به زمین می‌خورند اما تحقیقات محدودی بر روی ارتباط سقوط افراد با رتینوپاتی دیابتی انجام شده است. در این مطالعه پرونده‌ی پزشکی 9481 فرد ساکن سنگاپور ( مالزیایی،هندی و چینی) که نیمی از آنها 59 سال یا بیشتر سن داشتند، بررسی گردید. 70 درصد از این افراد به دیابت مبتلا نبودند. از آنجائیکه در این تحقیق از اظهارت بیماران در مورد زمین خوردن، استفاده شده است اطلاعات بدست آمده از این تحقیق ممکن است چندان قابل اعتماد نباشد.

دکتر Francesc Formiga از بیمارستان دانشگاه Bellvitge در بارسلون می‌گوید: رتینوپاتی دیابتی اغلب با نشانه‌های هشدار دهنده‌ی اولیه‌ای همراه نیست بنابراین حداقل یک بار معاینه ی چشمی سالانه برای تشخیص این بیماری و کنترل آن ضروری است.

 نتایج این تحقیق در مجله‌ی JAMA Ophthalmology منتشر شده است.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/greater-risk-of-falling-for-people-with-diabetic-retinopathy,-researchers-say-97247006.html