استفاده ی منظم از داروهای ریفلاکس اسید با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در ارتباط است

28 سپتامبر 2020 - تحقیقات منتشر شده در مجله ی Gut نشان می دهد که استفاده منظم از داروهای ریفلاکس اسیدی معده، که به مهار کننده های پمپ پروتون یا به اختصار PPI شناخته می شوند، با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارند.

یافته ها نشان می دهد که هرچه مصرف این داروها بیشتر باشد، به نظر می رسد خطر افزایش می یابد، محققان به افرادی که از این داروها برای مدت 2 سال یا بیشتر استفاده می کنند، توصیه کردند برای غربالگری دیابت، بطور منظم میزان قند خون خود را چک کنند.

از PPI، برای درمان ریفلاکس اسیدی معده، زخم معده و سوء هاضمه استفاده می شود. آنها در میان 10 داروی پرکاربرد در سراسر جهان قرار دارند. استفاده ی طولانی مدت با افزایش خطر شکستگی استخوان، بیماری مزمن کلیوی، عفونت های روده و سرطان معده مرتبط است.

در سال 2014 ، شیوع دیابت نوع 2 در جهان 8.5٪ بود و محققان می خواستند دریابند که آیا استفاده ی گسترده از PPI با شیوع بالای دیابت ارتباط دارد یا خیر.

آنها از اطلاعات 204 689 شرکت کننده (176،050 زن و 28،639 مرد) 25 تا 75 ساله از مطالعه بهداشت پرستاران (NHS)ایالات متحده و مطالعه یNHS II ، که به ترتیب در سالهای 1976 و 1989 آغاز شده بودند، و مطالعه ی پیگیری سلامت متخصصان بهداشتی(HPFS) ، که در سال 1986 آغاز شده بود، استفاده کردند.

هنگام ثبت نام و هر 2 سال پس از آن، شرکت کنندگان اطلاعات مربوط به رفتارهای سلامت، سابقه پزشکی و شرایط یا بیماری های تازه تشخیص داده شده ی خود را به روز می کردند.

از سال 2000 برای مطالعه یNHS ، و از سال 2001 برای NHS II  و از سال  2004 برایHPFS ، از شرکت کنندگان همچنین این سوال پرسیده شد که آیا آنها در 2 سال قبل به طور منظم از PPI استفاده کرده اند؟، منظور از استفاده منظم بنا به تعریف استفاده از 2 عدد قرص یا بیشتر در هفته بود.

در طول دوره ی پیگیری که بطور متوسط ​​حدود 9 تا 12 سال بود، در هر سه گروه ، 10105 شرکت کننده با دیابت نوع 2 تشخیص داده شدند. خطر مطلق سالانه ی تشخیص دیابت در بین افرادی که بطور منظم از داروهای PPI استفاده می کردند، 7.44/1000  بود، در حالیکه در میان کسانی که از این داروها مصرف نکرده بودند، این خطر 4.32/1000 بود.

پس از در نظر گرفتن عوامل بالقوه تأثیرگذار، از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا، عدم تحرک بدنی و استفاده از سایر داروها، کسانی که به طور منظم از PPIها استفاده می کردند، 24٪ بیشتر از کسانی که از این داروها استفاده نمی کردند، به دیابت نوع 2 مبتلا شده بودند.نتایج نشان داد که هرچه این داروها بیشتر مصرف شوند، خطر ابتلا به دیابت نیز بیشتر خواهد بود: مصرف تا 2 سال با 5٪ افزایش خطر همراه بود در حالیکه استفاده بیش از 2 سال با 26٪ افزایش خطر همراه بود. با گذشت مدت زمان بیشتر از زمان توقف مصرف دارو، خطر ابتلا به دیابت نیز کاهش می یافت.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که خطر ابتلا به دیابت در بین مصرف کنندگانPPI ، تحت تأثیر جنس، سن، سابقه خانوادگی دیابت، سیگار کشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی، فعالیت بدنی، کلسترول بالا یا استفاده منظم از داروهای ضد التهابی نمی باشد. اما در بین شرکت کنندگان بدون اضافه وزن یا افرادی با فشار خون طبیعی، بیشتر بود.

برای مقایسه، محققان همچنین تأثیر بالقوه ی مسدود کننده های H2،- نوع دیگری از داروها که برای جلوگیری از تولید بیش از حد اسید معده استفاده می شود- را بررسی کردند.

استفاده منظم از مسدود کننده های H2، با 14٪ افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه بود. به طور مشابه، استفاده طولانی مدت با خطر بیشتری همراه بود. در حالی که گذشت زمان طولانی تر از زمان توقف مصرف این داروها با خطر کمتری برای ابتلا به دیابت همراه بود.

محققان اظهار داشتند که این یک مطالعه ی مشاهده ای است و به همین دلیل نمی تواند یک رابطه ی علی و معلولی را ارائه دهد، اما بسیاری از افراد را آگاه می کند تا سلامتی خود را در طی یک دوره نسبتاً طولانی پیگیری کنند.

مجموعه ای از شواهد نشان می دهد که تغییر در نوع و حجم باکتریها در روده (میکروبیوم) ممکن است به توضیح ارتباط بین استفاده از PPI و افزایش خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

آنها هشدار دادند که به دلیل استفاده ی گسترده از داروهای آنتی اسید، تعداد کلی موارد دیابت مرتبط با استفاده از PPI می تواند قابل توجه باشد.

با توجه به دامنه ی عوارض جانبی و افزایش خطر ابتلا به دیابت، پزشکان باید با احتیاط و در نظر گرفتن سود و زیان کلی، این داروها را تجویز کنند. آنها پیشنهاد کردند که برای بیمارانی که مجبور به درمان طولانی مدتPPI  هستند، غربالگری قند خون غیر طبیعی و دیابت نوع 2 مد نظر قرار گیرد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-09-regular-acid-reflux-drugs-linked.html