استفاده ی طولانی مدت از تستوسترون با معکوس شدن دیابت نوع 2 در مردان مبتلا به هیپوگنادیسم ارتباط دارد

2 ژوئیه 2018- تحقیقات نشان می دهد در گروه کوچکی از مردان مبتلا به دیابت نوع 2 و هیپوگنادیسم که برای مدت طولانی تحت درمان با تستوسترون بودند، دیابت نوع 2 معکوس شده است.
محققان آلمانی که این مطالعه را انجام داده اند، می گویند: این یافته ها "کاملا غیر منتظره" بود، با این حال هنوز مشخص نیست که تا چه میزان یک فاکتور تغذیه ای بر این نتایج تاثیرگذار بوده است.
نتایج این تحقیق توسط دکتر فرید سعد، از دانشکده ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی خلیج فارس در برلین، در 78مین جلسه ی علمی انجمن دیابت آمریکا در فلوریدا ارائه شد.
سعد و همکارانش داده های 400 مرد مبتلا به هیپوگنادیسم را بررسی کردند، 133 نفر از آنان همچنین به دیابت نوع 2 مبتلا بودند.همه ی مردان تزریق تستوسترون را برای 12 هفته دریافت کردند و همچنین قبل از مطالعه، متفورمین برای آنها تجویز شده بود و پنج نفر تحت درمان با رژیم انسولین بودند.
شرکت کنندگان دو بار در سال به منظور بررسی مقاومت به انسولین و همچنین سطح انسولین ناشتا تحت نظارت قرار گرفتند.در کل شرکت کنندگان بطور میانگین به مدت 9.6 سال تحت نظارت قرار گرفتند.
در مجموع  قند خون 16 نفر از افراد شرکت کننده در معاینه ی نهایی به حالت طبیعی برگشته بود، بعبارت دیگر دیابت نوع 2  در این افراد درمان شده بود. سطح HbA1c آنها در ابتدای مطالعه 8.3 درصد بود که در انتهای مطالعه به 5.7٪ کاهش یافت و مقاومت به انسولین، تری گلیسیرید و سطح قند خون آنها، کاهش یافته بود.
شرکت کنندگانی که بیماری دیابت آنها بهبود یافته بود، داروهای دیابت خود را به طور متوسط پس از 74.8 ماه قطع کردند.
دکتر سعد گفت: ثبت نام از این افراد برای بررسی اثرات تستوسترون بر دیابت نوع 2 طراحی نشده بود.تجویز تستوسترون برای کنترل دیابت نوع 2 در دستورالعملهای بالینی و متون علمی توصیه نشده است و این نتایج کاملا غیر منتظره بود.
در یک بیمار که پیش از درمان با تستوسترون به دیابت نوع 2 مبتلا نبود، و پس از تشخیص سرطان پروستات، درمان با تستوسترون برای او قطع گردید، دیابت نوع 2 شروع شد.اما پس از شروع مجدد تستوسترون درمانی، دیابت نوع 2 در این فرد بعد از دو سال ناپدید شد.
در همین حال، مرگ و میر در گروه کنترل( بیماران مبتلا به هیپوگنادیسم که تحت درمان با تستوسترون قرار نگرفته بودند)، در مقایسه با کسانی که تستوسترون مصرف می کردند، افزایش یافته بود.
این مرگ و میر معمولا ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی است، که در مورد بیماران تحت درمان با تستوسترون مشاهده نگردید. بنابراین، بر اساس تجربه ما، همه ی مطالبی که در مورد افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در درمان با تستوسترون، گفته می شود، بی معنی است.
یادداشت سردبیر: تأثیر رژیم غذایی بر احتمال بهبودی دیابت در شرکت کنندگان تا زمانی که نتایج این تحقیق در یک مجله پزشکی منتشر نشود، ناشناخته است.تحقیقات نشان داده شده است که خوردن یک رژیم غذایی سالم با غذاهای واقعی به رهایی افراد از دیابت نوع 2 کمک می کند و اطلاع از نوع رژیم غذایی شرکت کنندگان در این تحقیق مهم است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jul/long-term-testosterone-linked-to-type-2-diabetes-remission-in-men-with-hypogonadism-95991427.html