استفاده از سلولهای بنیادی دندان کودکان برای درمان بیماریها در مراحل بعدی زندگی

 25 نوامبر 2016- محققان اسکاتلندی سلولهای بنیادی دندان کودکان را استخراج کردند تا برای درمان بیماریهای آنها در مراحل بعدی زندگی، مورد استفاده قرار دهند.

 سلولهای بنیادی راهی بسیار امیدوار کننده برای تحقیقات دیابت هستند، حال گروهی از محققان کمپانی آمریکایی BioEden، سلولهای بنیادی دندانهای شیری کودکان را در  Lanarkshireدر اسکاتلند، استخراج نمودند. آنها معتقدند از این سلولها می­توانند بر درمان بیماریهایی نظیر دیابت نوع 2 در آینده استفاده کنند.

 محققان این شرکت از والدین و پدربزرگ­ها و مادربزرگهای کودکان 5 تا 12 ساله خواستند که در صورت افتادن دندانهای شیری کودکان، آنها را در یک بطری حاوی شیر قرار دهند تا سلولهای بنیادی دندانها سالم مانده و آنها را به این شرکت تحویل دهند.

 دندانهای جمع­آوری شده در اروپا به آزمایشگاه Motherwellمتعلق به خیریه ی Precious Cellsکه توسط شرکت BioEdenراه اندازی و در این طرح همکاری داشت، ارسال شده و پس از تمیز شدن، سلولهای بنیادی آنها استخراج ­گردید.

 دلیل انجام این کار قابلیت سلولهای بنیادی دندان برای کارهای تحقیقاتی است، زیرا هر دندان حاوی مقادیر نسبتاً خوبی از سلولهای بنیادی می باشد که می­تواند در آزمایشگاه کشت شده و برای تولید چندین میلیون سلول، تحریک و تکثیر شوند.

 از آنجائیکه این سلولها از دندان استخراج می­گردند از گروه سلولهای مزانشیمی بنیادی (MSCs) هستند که می­توانند به انواع مختلفی از سلولها : ماهیچه­ای، چربی، استخوان یا غضروف تبدیل شوند. سال گذشته محققان با استفاده از سلولهای مزاشیمی بنیادی توانستند دیابت نوع 1 را در موشها معکوس کنند.

دکتر ویکتوریا رابرتسون­ رئیس خدمات بالینی شرکت Precious Cellsمی­گوید: سلولهای بنیادی احتمالاً هیجان­انگیزترین انواع سلولهایی هستند که پتانسیل احیاء بافتها و مدولاسیون سیستم ایمنی را بسته به نوع خود دارند، امکانات استفاده از این سلولها به روش­های مختلف نامحدود است اما بدیهی است که هنوز کارهای بسیار زیادی باید انجام شود که ما بتوانیم قابلیت­های این نوع از سلولها را کشف کرده و مورد بهره­ برداری قرار دهیم.

منبع:

www.diabetes.co.uk/News/2016/nov/laboratory-harvesting-stem-cells-from-childrens-teeth-to-one-day-cure-disease-95531802.html

 نآن