از کبد خود با مصرف کنگر کوهی در برابر سموم شمیایی محافظت کنید

در این مطلب با خواص گیاهی آشنا می‌شوید که در فصل بهار به عنوان سبزی در برخی از غذاهای محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و خواص متعددی دارد و علاوه بر اینکه در درمان "یبوست، بی‌خوابی و دیابت" مفید است از "کبد" در برابر سموم شیمیایی محافظت می‌کند.

"کنگر کوهی" یا کنگر صحرایی که در فصل بهار به عنوان سبزی در برخی از غذاهای محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای خواص متعددی است؛ این گیاه یک آنتی‌اکسیدان نسبتاً قوی بوده و منبع خوبی برای ویتامین C، A، اسید فولیک، منیزیم، پتاسیم و ویتامین‌های گروهB است.

در طب سنتی از کنگر به عنوان یک ملین و مسهل گیاهی معتدل برای درمان افرادی که دچار یبوست خفیف هستند، یاد می‌شود چرا که کنگر حاوی انواعی از پروبیوتیک‌ها است که به رشد باکتری‌های مفید روده کمک کرده و باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش می‌شود بنابراین تهیه خورش یا آش کنگر تاثیر مفیدی روی سیستم گوارش افراد دارد.

مصرف کنگر به همراه ماست یک درمان موثر برای بی‌خوابی بوده و به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و خوردن آن به افرادی که مزاج گرم دارند، توصیه می‌شود.

کنگر مقوی کبد است و از کبد در برابر خطرات و سموم شیمیایی محافظت می‌کند، مسهل صفرا و مجاری صفراوی است و برای درمان یرقان (زردی) مفید است.

این گیاه مفید حاوی ترکیباتی است که باعث کاهش قند و کلسترول خون شده و در درمان دیابت و پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی مفید است.

گفتنی است، مصرف کنگر به بیماران دچار التهاب و سنگ کیسه صفرا توصیه نمی‌شود، چرا که با افزایش انقباض کیسه صفرا منجر به انسداد مجاری و حتی پارگی کیسه صفرا می‌شود؛ بانوان باردار و شیرده بهتر است از مصرف آن خودداری کنند، زیرا بر کیفیت و میزان شیر مادر تاثیر می‌گذارد.

منبع:

 

http://www.ghatreh.com/news/