ارتباط چاقی با ناباروری در مردان

9 فوریه 2018 - یک مطالعه ی جدید، اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی تاثیر چاقی بر ناباروری مردان ارائه داد.
در حال حاضر مشخص شده است که چاقی می تواند مشکلاتی را در زوج هایی که مایل به داشتن فرزند هستند، ایجاد کند، هم اکنون محققان چینی می گویند: احتمالا دلیل آن اینست که مردان چاق دارای نشانگرهای التهابی بالاتری در مایع منی هستند و اسپرم آنها کیفیت پایین تری دارد.
در حالی که تحقیقات نشان می دهد چاقی می تواند بر باروری تاثیر گذارد، اما این تنها فاکتور نیست. اگر شما دچار اضافه وزن هستید، می توانید اقدامات زیادی انجام دهید که برای سلامتی شما مفید واقع شود و ممکن است باروری شما را بهبود بخشد.
یک روش موثر برای از دست دادن وزن می تواند تبعیت از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات باشد که همچنین می تواند به کاهش غلظت قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کند یا حتی این بیماری را معکوس کند.
در این مطالعه اندام های تولید مثلی موش های چاق با موشهایی با وزن سلامت با یکدیگر مقایسه گردید.محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جیائو تونگ شانگهای در چین، سطوح بالاتری از پروتئین های التهابی و غلظت پایین تری از تستوسترون را در موش های چاق مشاهده کردند.
سپس آنها، نمونه های منی اهدا شده توسط نزدیک به 272 مرد را بررسی کردند. از این تعداد، 150 نفر دچار اضافه، 40 نفر چاق و 82 نفر دارای وزن سالم بودند.همانطور که در موش ها مشاهده شد، مردان دارای اضافه وزن یا چاق دارای سطوح بالاتری از پروتئین های التهابی بودند.
محققان دریافتند که غلظت اسپرم و حرکت آن (توانایی حرکت صحیح) در افراد دارای اضافه وزن و چاق به طور قابل توجهی کاهش یافته است، بطوریکه افزایش BMI، با کاهش بیشتر غلظت و توانایی حرکت اسپرم ارتباط دارد.
محقق ارشد این مطالعه Zhide Ding از دانشکده پزشکی دانشگاه جیائو تنگ شانگهای می گوید: چاقی یک مشکل جدی در جامعه ی مدرن است و میزان چاقی و ناباروری در مردان همچنان رو به افزایش است، تحقیقات ما نشان داد که کاهشBMI در بهبود باروری مردان نقش مهمی دارد.
یافته های این تحقیق پاسخهای ارزشمندی را برای محققانی که به دنبال درمان ناباروری هستند، ارائه می دهد، اگر چه باید به منظور بررسی بیشتر این موضوع، تحقیقات ادامه یابد.
محققان گفتند: کشف آنها همچنین می تواند به درمان هایی برای افزایش باروری مردان در آینده کمک می کند.نتایج این تحقیق در مجلهFrontiers in Physiology منتشر شد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/feb/link-revealed-between-obesity-and-male-infertility-93638101.html