ارتباط اختلال متابولیسم گلوکز در مغز با بیماری آلزایمر

10 نوامبر 2017- یک مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که ارتباطاتی بین اختلال در متابولیسم گلوکز در مغز و علایم اولیه‌ی بیماری آلزایمر وجود دارد.

 تحقیقات به طور فزاینده‌ای بیانگر ریشه‌های مشترک اختلال در کنترل متابولیسم دو بیماری آلزایمر و دیابت نوع 2 است، زیرا آنها دارای ریشه‌های مشترکی مانند مشکلات مربوط به انسولین و متابولیسم گلوکز هستند.

در این مطالعه، محققان موسسه‌ی ملی پیری(NIA)، بیماران مبتلا به آلزایمر را که در طول چند دهه در مطالعه‌ی طولی پیری در بالتیمور (BLSA) شرکت کرده بودند، کالبد شکافی کردند.

آنها نمونه‌های بافتی 3 گروه از شرکت کنندگان را آنالیز نمودند: افرادیکه دارای علایم آشکار آلزایمر بودند و پلاک‌های آمیلوئیدی در مغز آنها وجود داشت، کسانیکه علایم آلزایمر را نداشته اما پلاکها و گروه‌هایی در مغز آنها مشاهده می‌شد و گروه کنترل که به بیماری آلزایمر مبتلا نبودند.

متابولیسم گلوکز و میزان گلوکز مغزی در نواحی مختلف مغز شامل برخی نواحی که بیشتر مستعد آلزایمر می‌باشد نظیر قشر فرانتال  و تمپورال اندازه‌گیری گردید.

نتایج نشان داد که اختلالاتی در مکانیسم‌ تجزیه گلوکز (گلیکولیز) در مغز افراد مبتلا به آلزایمر وجود دارد و این توانایی ضعیف مغز در فرآوری گلوکز بر روند  بیماری  تأثیر می‌گذارد.

محققان دریافتند که کاهش میزان گلیکولیز و بدنبال آن افزایش مقدار قند در مغز با افزایش تشکیل پلاکهای آمیلوئیدی و کلافهای عصبی رشته‌ای یا neurofibrillary tangles در افراد مبتلا به آلزایمر  ارتباط دارد.

به گفته‌ی محققان، کاهش گلیکولیز مغزی ممکن است با بروز علایم آلزایمر نظیر مشکلات حافظه و کاهش توانایی شناختی ارتباط داشته باشد. علاوه بر این محققان مشاهده کردند که توانایی برخی از آنزیم‌های کنترل کننده‌ی گلیکولیز و تعداد ناقلین GLUT3 گلوکز در مغز افراد مبتلا به آلزایمر در مقایسه با  مغز افراد سالم کاهش یافته است.

محققان همچنین میزان قند خون شرکت کنندگان را سالها قبل از مرگشان اندازه‌گیری و ثبت کرده بودند آنها دریافتند بالا بودن مقدار قندخون افراد با افزایش قند موجود در مغز آنها در هنگام مرگ ارتباط دارد. با این وجود محققان ابراز داشتند که به تحقیقات بیشتری برای تعیین ارتباط بین اختلالات متابولیسمی گلوکز در مغز با شدت علایم پیشرفت بیماری آلزایمر نیاز داریم. یافته های این تحقیق در مجله‌ی Alzheimer's and Dementia منتشر شد.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/study-links-impaired-glucose-metabolism-in-the-brain-to-alzheimers-disease-95785282.html