ادامه‌ی فواید قلبی عروقی 5 سال پس از برنامه‌ی کاهش وزن

 4 ژانویه 2017- شرکت کنندگان در برنامه‌ی کاهش وزن Why WAIT، میزان قابل توجهی از وزن خود را از دست دادند، همچنین خطر بیماریهای قلبی عروقی در میان کسانی که پس از گذشت پنج سال، وزن نسبتاً کمی را از دست داده بودند، کاهش یافت.

یک مطالعه‌ی جدید نشان داد که برنامه‌ی مداخله‌ی فشرده در سبک زندگی که توسط مرکز دیابت جاسلین برای بیماران چاق مبتلا به دیابت اجرا شده بود، همچنان مزایای بهداشتی زیادی برای شرکت کنندگان پس از گذشت 5 سال داشته است.

در مطالعه‌ی اخیر 129 فرد شرکت کننده در برنامه‌ی Why WAIT که بطور متوسط  دارای نمایه‌ی توده‌ی بدنی 38 بودند( BMI بالاتر از 30 به عنوان فرد چاق در نظر گرفته می‌شود) تحت نظارت قرار گرفتند. در طی 12 هفته‌ی اول این مداخله، شرکت کنندگان به طور متوسط 9.7درصد(24 پوند) از وزن خود را از دست دادند و پس از 5 سال به طور متوسط کاهش وزن 6.4درصدی(16 پوند)را حفظ کردند.

 پرفسور Osama Hamdy مدیر برنامه‌ی بالینی  چاقی مرکز جاسلین و استادیار پزشکی در دانشکده‌ی پزشکی هاروارد می‌گوید: این مقدار کاهش وزن بسیار موثر بود، بر اساس مطالعات قبلی چنانچه این افراد بتوانند کاهش وزن 7 درصدی خود را حفظ کنند، حساسیت به انسولین و بسیاری ازعوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی آنها بهبود می‌یابد، بر اساس اطلاعات ما، مطالعه‌ی اخیر طولانی‌ترین مطالعه‌ی پیگیرانه در دنیای واقعی تحقیقات بالینی است که نتایج آن امیدوار کننده بود. نتایج این تحقیق در مجله‌ی BMJ منتشر گردید.

نتایج این تحقیق نشان داد دستیابی به کاهش وزن 7 درصدی یک سال پس از اتمام برنامه‌ی Why WAIT پیش بینی کننده‌ی خوبی برای حفظ این کاهش وزن برای دوره‌ ای طولانی‌تر است. محققان شرکت کنندگان را به دو گروه بر اساس دستیابی به این مقدار کاهش وزن پس از یک سال تقسیم کردند: گروهی که به این هدف نرسیده بودند، کاهش وزن متوسط آنها پس از 5 سال 3.5درصد بود، و گروه دوم که شامل 53 درصد از شرکت کنندگان بودندکه بطور متوسط به کاهش وزن 9 درصدی در همین مدت (5 سال ) دست یافتند.

 این نتایج متفاوت در اندازه‌گیری هموگلوبین A1c نیز منعکس شده بود. هموگلوبین A1cیک روش ارزیابی استاندارد برای بررسی مقدار قند خون در طی 3 ماه است، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید مقدار هموگلوبین A1cخود را به کمتر از 7 درصد برسانند. در گروهی که کاهش وزن بیشتری داشتند، مقدار هموگلوبینA1c   از 7.4درصد به 6.4  درعرض 12 هفته رسید اما پس از آن، مقدار هموگلوبین A1c آنها به آهستگی با گذشت 5 سال به مقدار 7.3درصد افزایش یافت. در گروهی که کاهش وزن اندکی داشتند، نتایج به این میزان مثبت نبود، متوسط هموگلوبین A1c این گروه از 7.5درصد به 6.7درصد در طی 12 هفته برنامه‌ی کاهش وزن رسید اما پس از آن در طول 5 سال به 8 درصد افزایش یافت.

 این روند A1cدر بیمارانی که از انسولین و داروهای خوراکی برای کمک به کنترل قندخون، فشارخون و کلسترول خونشان استفاده می‌کردند، منعکس شده بود.

 تجویز این داروها بطور چشمگیری در میان شرکت کنندگانی که کاهش وزنشان کمتر بود، افزایش داشت، اما در میان گروهی که در طول 5 سال پس از این برنامه، کاهش وزن بیشتری داشتند، تغییر نکرده یا کاهش یافته بود.

البته در گروهی که کاهش وزن کمتری داشتند مقدار کلسترول LDL(کلسترول بد) و مقدار کلسترول HDL(کلسترول خوب) در طول این مطالعه بهبود یافته بود. علاوه بر این، در این افراد مقدار فشارخون پس از هیجده ماه کاهش یافت، اگرچه پس از 5 سال مقدار فشارخون آنها به مقدار پایه (مقدار فشار خون در شروع تحقیق) بازگشت.

 دکتر  Hamdyگفت: در مطالعه‌ی جاسلین، گروه کنترل در نظر گرفته نشده بود اما افراد چاق مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً در طول زمان دچار اضافه وزن شده و خطرات آسیب‌های قلبی عروقی در آنها افزایش می‌یابد.

 برنامه‌ی کاهش وزن Why WAIT در سال 2005، با هدف ارائه ترکیبی ابتکاری و دست یافتنی از روشهای تغذیه‌ای، ورزش، دارو، آموزش و نظارت انجام شد. در میان فواید آن می‌توان به طراحی خاص آن برای حفظ توده‌ی ماهیچه‌ای درهنگام کاهش وزن اشاره کرد که منجر به کاهش توده‌ی چربی شده و افراد را وادار به ورزش و صرف انرژی بالا در مدت طولانی می‌کرد، نتایج این تحقیق نشان داد که افراد چاق مبتلا به دیابت می‌توانند وزن خود را کاهش داده و به سطح سلامت بالاتری دست یابند.

 علاوه بر مداخلات شیوه زندگی برای افراد چاق مبتلا به دیابت، گزینه های متعددی برای کمک به کاهش وزن وجود داردکه می‌توان به داروها، روشهای مرتبط با دستگاه گوارش و جراحی باریاتریک(چاقی) اشاره کرد. در مطالعاتی که به مقایسه‌ی برنامه‌ی Why WAIT با دو روش رایج جراحی چاقی پرداخته‌اند، مشخص گردید که کیفیت زندگی بیمارانی که با برنامه‌های مداخلات در شیوه‌ی زندگی (Why WAIT) وزن خود را کاهش داده‌اند در مقایسه با افرادیکه تحت اعمال جراحی قرار گرفته‌‌اند، بهتر و یا مساوی است.

 برنامه‌ی Why WAITهمچنین یک مدل خوب برای پیشگیری از ابتلا به دیابت برای بیمارانی است که در حال حاضر به پیش دیابت مبتلا هستند و یا افراد چاقی که به سایر مشکلات سلامت مبتلا نیستند. سال گذشته پایه گذاران این برنامه، موفق به کسب جایزه‌ی یادبود Michaela Modan از انجمن دیابت آمریکا شدند.

 دکتر Hamdy می‌گوید: این برنامه به بسیاری از بیماران دیابتی امید داد، این روش می تواند به کاهش وزن آنها کمک ‌کند و در دراز مدت تاثیرات قابل توجهی بر سلامت آنها داشته باشد. این افراد می‌توانند با این روش کاهش وزن خود را حفظ کرده و به فواید بزرگی در رابطه با عوامل خطر قلبی عروقی و کنترل دیابت دست یابند.

منبع:www.sciencedaily.com/releases/2017/01/170104154350.htm