احساس بیماران در مورد استفاده از تکنولوژی پانکراس مصنوعی چیست؟

 22 دسامبر 2017- مرور تحقیقات قبلی در مورد اثرات روانی و اجتماعی استفاده از تکنولوژی پانکراس مصنوعی یک تصویر مثبت اما پیچیده را نشان می دهد.

پانکراس مصنوعی که به عنوان یک "سیستم با لوپ بسته" شناخته می‌شود، از یک دستگاه سنجش مداوم قند خون یا CGM، یک پمپ انسولین و یک برنامه‌ی کامیپوتری ساخته شده است، این اجزا برای تنظیم مداوم مقدار انسولین بطور خودکار و افزایش زمان قرار گرفتن مقدار قند خون در محدوده‌ی هدف، با یکدیگر کاری می‌کنند.

درحالیکه مزایای فیزیکی پانکراس مصنوعی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در حال بررسی گسترده است، مطالعات اندکی به بررسی تأثیرات روانشناختی و اجتماعی این فن‌آوری جدید در میان کاربران آن وجود دارد. این موضوع دکتر Farrington از دانشگاه کمبریج را بر آن داشت که تحقیقات موجود در این زمینه را مرور کند تا بتواند تجربیات این افراد را در رابطه‌ با این تکنولوژی جدید بهبود بخشد.

بررسی نتایج این مطالعات نشان داد که کاربران به فوایدی نظیر: کاهش ترس از هیپوگلایسمی، اطمینان بیشتر خود و خانواده‌ی آنها از شرایط درمان و بهبود اعتماد به نفس خود اشاره کرده و بیش از 70 درصد از کاربران خوشحالی خود از ادامه‌ی درمان با این تکنولوژی و توصیه‌ی آن به دیگران را ابزار داشتند.

با این حال کاربران در مورد قابلیت اطمینان این تکنولوژی و مشکلات راه‌اندازی و پوشیدن این دستگاه که دارای قطعات مختلفی است، نگرانی‌هایی را ابراز داشتند.

دکتر Farrington گفت: این طیف پیچیده‌ی تجربیات سبب می‌شود که پیش بینی پزشکان را از اینکه چه کسی بیشترین مزایا از این دستگاه کسب خواهند کرد، دشوار کند. این یافته‌ها جوانب مثبت و منفی استفاده از تکنولوژی پانکراس مصنوعی را بر اساس تجربه‌ی کاربران پر رنگتر نمود. این اطلاعات می‌تواند برای محققانی که بر روی بهبود طراحی تکنولوژی پانکراس مصنوعی کار می‌کنند، مفید باشد و اعتماد تعداد بیشتری از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 برای استفاده از این تکنولوژی را جلب کند.

 دکتر Farrington در مقاله خود می‌گوید: در مطالعات آتی باید تجربیات کاربران بیشتری را درباره‌ی سیستم پانکراس مصنوعی مورد بررسی قرار دهیم، همچنین در مورد نگرش پزشکان در مورد این تکنولوژی تحقیق نماییم.

 منبع:

jdrf.org.uk/news/people-feel-using-artificial-pancreas-psychological