اثرات محافظتی ویتامین D  برسلول های پانکراس

11مه 2018 - گروهی از محققان موسسه ی Salk در سن دیگو، کالیفرنیا، می گویند: ویتامینD یا ویتامین آفتاب ممکن است دارای خواص محافظتی بر سلول های بتای پانکراس باشد.
محققان در تحقیقات خود بر روی موش ها دریافتند، ویتامینD سلولهای آسیب دیده ی بتای درون پانکراس را تعمیر و از آنها در برابر تخریب محافظت می کند.
این یافته ها می تواند به بهبود دیابت نوع 2 کمک کند.در دیابت نوع 2، به ویژه اگر بیماری برای چندین سال کنترل نشود، تعداد سلول های بتایی که قادر به تولید انسولین هستند، کاهش یابد که این موضوع منجر به وابستگی بیمار به تزریق انسولین می گردد.
نویسنده ی ارشد این مقاله Ronald Evans، پژوهشگر موسسه ی پزشکی هوارد هیوز و استاد زیست شناسی مولکولی و رشد، گفت: ما می دانیم که دیابت یک بیماری ناشی از التهاب است، در این مطالعه، ما دریافتیم که گیرنده ی ویتامینD یک مدولاتور مهم هم برای التهاب و هم برای بقای سلول های بتا می باشند.
در طول این تحقیقات، دانشمندان ترکیبی به نام iBRD9 را شناسایی نمودند که به نظر می رسد به افزایش عملکرد ویتامینD در سلول های بتا کمک می کند.آنها یافته های خود را در یک موش مدل دیابت آزمایش کردند و نشان دادند که سطح انسولین به حالت طبیعی باز می گردد.
نویسنده ی ارشد این مقاله Zong Wei، یکی از پژوهشگران آزمایشگاه بیان ژن در موسسه ی سلک، گفت: این مطالعه با در نظر گرفتن نقش ویتامینD در سلول های بتا آغاز شد، مطالعات اپیدمیولوژیک در بیماران همبستگی بین غلظت بالای ویتامین D در خون و خطر پایین تر ابتلا به دیابت، را نشان داده بود اما مکانیزم پایه ای آن به خوبی شناخته نشده بود.این سخت است که از سلول های بتا تنها با ویتامین محافظت کنیم. اکنون ما ایده هایی در مورد چگونگی استفاده از این ارتباط را بدست آورده ایم.
محققان می گویند اگر چه به نظر نمی رسد که این ترکیب جدید باعث ایجاد عوارض جانبی در موش شود، اما قبل از شروع تحقیقات بالینی، آزمایشات بیشتری لازم است.
این یافته ها نشان می دهد که ویتامینD در پیشگیری از آسیب به سلول های بتا نقش مهمی ایفا می کند.یکی از راه های دیگر برای محافظت از سلول های بتا در برابر آسیب ها، پیروی از یک شیوه زندگی سالم است که بخشی از آن تبعیت از یک رژیم نسبتا کم کربوهیدرات و بر اساس مواد غذایی واقعی است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیوه زندگی سالم برای دیابت، به برنامهLow Carb Diabetes.co.uk  ملحق شوید.نتایج این مطالعه در مجله Cell منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/vitamin-d-shows-protective-effects-for-cells-in-the-pancreas-91502505.html