اتخاذ رژیم گیاهی می تواند آسان و دارای مزایای قلبی متابولیکی باشد

انگیزه ی اتخاذ یک رژیم گیاهی هر چه که باشد اعم از توجه به حیوانات، پایداری محیط زیست، یا سلیقه شخصی یا چیز دیگر، افراد مبتلا به دیابت می توانند با خیال راحت رژیم غذایی گیاهی را اتخاذ کنند. در واقع مطالعات نشان داده اند که الگوهای غذایی گیاهخواری و وگان، بیماری قلبی عروقی و مدیریت گلوکز را بهبود می بخشند.

پرفسورKahleova ، مدیر تحقیقات بالینی در کمیته ی پزشکان متخصص در واشنگتن، گفت: "رژیمهای غذایی مبتنی بر گیاهان، ابزارهایی مؤثر برای پیشگیری و درمان بیماری قلبی متابولیکی بویژه برای بیماران پرخطر برای دیابت هستند، دوری از گوشت قرمز به طور بالقوه می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت و مرگ و میر کلی، و همچنین مرگ و میر قلبی عروقی و سرطان منجر شود".

کاهش خطرات

رژیمهای غذایی گیاهی میزان مرگ و میر کلی و مرگ و میربه دلیل بیماریهای قلبی عروقیرا کاهش می دهند، به ویژه رژیمهایی که غذاهای گیاهی فرآوری نشده ی بیشتری داشته باشند. علاوه بر این، به گفته ی پرفسورKahleova ، رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان، تنها الگوهای غذایی هستند که نه تنها از ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی جلوگیری می کنند، بلکه باعث معکوس نمودنآن نیزمی شوند.

در میان شرکت کنندگان در کارآزماییLifestyle Heart ، 82 درصد از افرادی که رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان را اتخاذ کرده بودند، سیگار نمی کشیدند، استرس ها را مدیریت می کردند و بیشتر روزها به مدت 30 دقیقه پیاده روی می کردند، آترواسکلروز خود را در طی یک سال و حتی تا میزان بیشتری در 5 سال معکوس کردند.

الگوهای گیاهخواری همچنین فواید خاصی برای افراد مبتلا به دیابت بهمراه دارد. پرفسور Kahleova گفت: "افرادی که رژیم های غذایی گیاهی اتخاذ می کنند، خطر ابتلا به دیابت را در خود به نصف کاهش می دهند. علاوه بر این ، کارآزمایی های بالینی بهبود قابل توجهی را در کنترل گلایسمی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داده اند."

داده های حاصل از یک کارآزمایی بالینی تصادفی 22 هفته ای که در سال 2006 در Diabetes Care منتشر شده است، نشان داد که میانگین بیشترین درصد کاهش در مقدار HbA1c برای بزرگسالانی که بطور پایدار تحت درمان دارویی برای دیابت نوع 2 (49 نفر) بودند در افرادی که از یک رژیم وگان تبعیت می کردند 1.23- درصد بود در حالیکه برای بزرگسالان مشابه (تعداد = 50) که از رژیم غذایی کنترل شده بر اساس دستورالعمل انجمن دیابت آمریکاتبعیت می کردند 0.38- درصد گزارش شد(p=0.01).

یک متاآنالیز منتشر شده در ژورنال Cardiovascular Diagnosis and Therapy در سال 2014 نشان داد که میانگین کاهش HbA1c با اتخاذ رژیم های غذایی مبتنی بر گیاهان، در مقابل سایر رژیم های غذایی معمولی در میان بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 ، تا 0.39- درصد بیشتر است(p=0.001).

مصرف غذاهای گیاهی بیشتر، مصرف مواد غذایی کم ارزش را کاهش می دهد

کارشناس تغذیه خانم سوزان وینر، صاحب و مدیر کلینیک Susan Weiner Nutrition PLLC، گفت: یک متخصص تغذیه که در مورد مراقبت از دیابت نیز آموزشهای لازم را دیده باشد، می تواند به فرد مبتلا به دیابت کمک کند تا به راحتی یک روش درمانی مبتنی بر گیاهان را انتخاب کند.

وینر گفت: اتخاذ یک رویکرد غذایی با مواد گیاهی بیشتر، برای مبتلایان به دیابت نوع 2 به معنای همه یا هیچ نیست، زیرا تنها با کاهش بخشی از محصولات غذایی تهیه شده از گوشت و بصورت قدم به قدم همراه است. این روش تغذیه ای ممکن است بیشتر درباره ی افزودن سبزیجات کم کربوهیدرات و پر فیبر باشد، که سرشار از آنتی اکسیدان ها و گیاهان دارویی هستند و همچنین سیر کننده و رضایت بخش می باشند. برای مثال یک هدف مانند "دوشنبه های بدون گوشت" برای حذف گوشت قرمز یا ترک محصولات حیوانی در آن روز برای خود در نظر بگیرید. وینر توصیه می کند که یک الگوی غذایی جدید را در قدم های کوچک اجرا کنید تا از افزودن کربوهیدرات ها به جای پروتئین، در رژیم خود جلوگیری کنید.

وی گفت: رویکرد غذایی مبتنی بر مواد گیاهی به معنای خوردن میان وعده های پر کربوهیدرات مانند چیپس سیب زمینی نیست. خوردن غذاهای سالم کم کربوهیدرات، غنی از پروتئین و مواد مغذی مانند آجیل، کره ی گردو و دانه ها مهم است. ترکیب لوبیا و حبوبات اگرچه باعث افزایش محتوای کربوهیدرات رژیم غذایی شما می شوند، اما فیبر را نیز به غذای شما اضافه می کنند. مانند هر برنامه غذایی سالم، بیشتر وعده های غذایی در صورت امکان با مواد سالم در خانه طبخ شوند، زیرا وعده های غذایی منجمد یا آماده ی طبخ گیاهی، ممکن است حاوی مقدار زیادی سدیم یا مواد نگهدارنده باشند.

منبع:

www.healio.com/endocrinology/diabetes/news/online/{f570c0ca-1421-4d5e-ad0a-0ebd68e8f237}/adopting-vegetarian-diet-can-be-easy-offer-cardiometabolic-benefits