ابزاری پیشرو بمنظور تشخیص رتینوپاتی دیابتی در ایالات متحده به تایید رسید

12 آوریل، 2018دستگاهی که از هوش مصنوعی برای تشخیص رتینوپاتی دیابتی در مراحل اولیه استفاده می کند، برای استفاده در آمریکا تایید شد.
یک برنامه ی نرم افزاری خلاقانه به نام IDx-DR که با یک دوربین تخصصی شبکیه کار می کند تصاویری را از پشت چشم می گیرد، که می تواند نشان دهد که رتینوپاتی خفیف در شرف وقوع است یا هیچ مشکلی وجود ندارد و چشم ها سالم هستند.
تشخيص رتينوپاتی ديابتی در مراحل بسیار ابتدایی به معنای آن است که فرد می تواند مستقيما و بدون فوت وقت به متخصص مراجعه کند و بدین ترتیب ميتوان درمان را به سرعت انجام داد و از وخیم تر شدن بیماری، پيشگيری نمود.
به نظر میرسد که این دستگاه تغییر بزرگی در این تخصص از پزشکی ایجاد کند، زیرا نیاز به یک کارشناس برای ارزیابی نتایج تصویربرداری را کاهش می دهد.این بدان معنا است که این تکنولوژی می تواند توسط تیم های مراقبت های بهداشتی که معمولا در بخش مراقبت از چشم کار نمی کنند، نیز مورد استفاده قرار گیرد.
برای تایید این دستگاه در آمریکا توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده،IDx-DR  تحت مطالعه بالینی قرار گرفت که در آن محققان از 900 عکس شبکیه از 10 سایت مختلف استفاده کردند.این برنامه در شناسایی رتینوپاتی خفیف دیابتی  در 87.4 درصد از زمان ها موفق بود و صحت شناسایی افرادی که به این بیماری مبتلا نبودند، 89.5 درصد گزارش شد.
مالوینا ایدلمن، مدیر بخش دستگاه های چشم و گوش، بینی و گلو در مرکز دستگاه ها و بهداشت رادیولوژی FDA گفت: تشخیص زود هنگام رتینوپاتی بخش مهمی از مدیریت مراقبت از میلیون ها فرد مبتلا به دیابت است، هنوز بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت به طور کافی برای رتینوپاتی دیابتی غربالگری نمی شوند، زیرا حدود 50 درصد از آنها برای چک آپ سالانه ی چشمهای خود به متخصص چشم مراجعه نمی کنند.
با تصمیم امروز FDA، اجازه ی بازاریابی این فن آوری هوش مصنوعی جدید در آمریکا صادر شد بدین ترتیب این دستگاه می تواند در مطب یک پزشک مراقبت های اولیه مورد استفاده قرار گیرد.
رتینوپاتی دیابتی یکی از عوارض دیابت است که در آن به دلیل بالا بودن میزان قند خون در اکثر مواقع، به عروق خونی شبکیه آسیب وارد می شود.این وضعیت علت اصلی نابینایی یا اختلال بینایی در بین بزرگسالان در انگلستان و ایالات متحده است که می توان از طریق کنترل قند خون در محدوده ی سالم از آن جلوگیری نمود.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/apr/pioneering-diabetic-retinopathy-device-gets-us-approval-98994876.html