ابتلای همزمان به دیابت حاملگی و فشار خون بالا، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد

22 نوامبر 2017 - تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به دیابت حاملگی و فشار خون بالا در دوران بارداری خود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 ، پس از زایمان قرار می گیرند.

محققان موسسه تحقیقات مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل(RI-MUHC) بر اهمیت تغییرات مثبت در شیوه زندگی  که می تواند به کاهش این خطر کمک کند، تاکید کردند.

این مطالعه بر روی 64 هزار پرونده پزشکی در کانادا صورت گرفت که در آن ارتباط ترکیبی از دیابت حاملگی و فشار خون بالا در دوران بارداری با خطرات سلامت که این زنان را در آینده تهدید می کند، بررسی شد.

تحقیقات قبلی، ارتباطات جداگانه ای را بین دیابت حاملگی، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 نشان داده است، اما محققان می خواستند ببینند که چگونه ابتلای همزمان به این دو بیماری در طول بارداری، بر سلامت آینده ی این افراد تاثیر می گذارد.

نویسنده ی ارشد این مقاله، دکترKaberi Dasgupta، استاد پزشکی در موسسه تحقیقاتی مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل(RI-MUHC)، گفت: "ما یک اثر ترکیبی چشمگیر را کشف کردیم که هر یک از آنها موجب افزایش 15 برابری خطر ابتلا زنان با سابقه ی دیابت بارداری به دیابت نوع 2 در آینده می شود. اما اگر زنی به هر دوی این بیماریها بطور همزمان مبتلا باشد خطر ابتلا او به دیابت نوع 2 در آینده 37 برابر افزایش می یابد.

دکتر Romina Pace نویسنده اول این تحقیق گفت: دانستن این امر به پزشکان اجازه می دهد مادران در معرض خطر را شناسایی کرده و با آنها برای تغییر سبک زندگی بمنظور کمک به کاهش این خطرات کار کنند.

جالب توجه اینست که محققان همچنین با پدران این نوزادان نیز مشورت کردند تا ببینند آیا مشکلات بهداشتی زنان در دوران بارداری آنها را تحت تاثیر قرار داده است یا خیر.

دکتر Pace افزود: "ما متوجه شدیم که این خطر در پدران نیز افزایش یافته است. این خطر مشترک یک یافته ی مهم است؛ زیرا می تواند به ارتقاء همکاری میان همکاران برای ایجاد تغییرات در سبک زندگی پایدار در خانواده کمک کند."

دیابت بارداری یک وضعیت موقت در دوران بارداری است که اگر سطح قند خون مادر بیش از حد بالا باشد، ایجاد می شود. این بیماری اغلب در طول سه ماهه ی سوم بارداری ظاهر می شود و می تواند با تبعیت از یک رژیم غذایی سالم و تنطیم قند خون، کنترل گردد.

یافته های این مطالعه در مجله آمریکاییEpidemiologyَ  منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/gestational-diabetes-and-high-blood-pressure-together-increase-type-2-diabetes-risk-96813253.html