آیا مصرف دارچین به دیابت کمک می کند؟

17 فوریه 2019- اضافه کردن دارچین به اوت میل(oatmeal) یا استفاده از آن در طبخ نان خوب است. اگر طعم آن را دوست دارید به این کار ادامه دهید. اما اگر فکر می کنید که استفاده از دارچین می تواند به کنترل دیابت شما کمک کند بهتر است قبل از رفتن بسوی ظروف ادویه جات خود مکث کنید و مقاله ی زیر را مطالعه نمایید.
هنوز کاملا اثبات نشده است که دارچین برای دیابت مفید است. تحقیقات در این مورد نتایج مختلفی را ارائه داده است و انجمن دیابت امریکا استفاده از دارچین را برای درمان دیابت رد کرده است. اما چندین تحقیق کوچک مصرف منظم دارچین را با کنترل بهتر قند خون مرتبط دانسته اند. در برخی از این تحقیقات به تاثیر دارچین بر کاهش مقاومت به انسولین و درنتیجه کنترل بهتر قند خون اشاره شده است.
در یک پژوهش داوطلبان به مدت 40 روز 1 تا 6 گرم دارچین مصرف کردند(یک گرم دارچین آسیاب شده معادل نصف قاشق چای خوری است). نتایج این پژوهش نشان داد که دارچین باعث کاهش کلسترول خون به میزان 18 درصد و کاهش قند خون به میزان 24 درصد می شود. اما در مطالعات دیگر چنین نتایجی از مصرف دارچین(کاهش قند خون یا کلسترول) گزارش نشد.
در یک مقاله ی مرور سیستماتیک و متاآنالیز در سال 2012 نتیجه گیری شد که استفاده از دارچین تاثیر بالقوه مثبتی بر کنترل قند خون دارد. مقاله ای که در سال 2009 منتشر شد نیز نشان داد که مصرف کپسول 500 میلی گرمی دارچین دو بار در روز و به مدت 90 روز باعث بهبود سطح هموگلوبینA1c (انعکاسی از میانگین قند خون در دو تا سه ماه گذشته) در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که کنترل خوبی بر دیابت خود نداشتند( میزان هموگلوبین A1cآنها بیش از 7 درصد بود) می شود.
آیا مصرف دارچین برای مبتلایان به دیابت ایمن است؟
اگر مبتلا به مشکلات کبدی نباشید مصرف دارچین برای شما منعی ندارد. اگر دچار مشکلات کبدی هستید مراقب باشید زیرا مصرف زیاد دارچین، این وضعیت را وخیم تر خواهد کرد.
اگر قصد دارید از مکمل های دارچین استفاده کنید، بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید، به خصوص اگر داروی خاصی را مصرف می کنید. همچنین مکملهای ساخت برندهای معتبر با مارکهایی مانند the NSF International , US Pharmacopeia یا  Consumerlab sealرا خریداری کنید، این برند های معتبر به شما در مورد محتویات ذکر شده در برچسب و این که فاقد هر گونه آلودگی یا مواد بالقوه مضر باشند، اطمینان خاطر می دهد.  
بر عکس تولید کنندگان داروها، تولید کنندگان داروهای مکمل مجبور نیستند بی ضرر بودن یا ایمنی تولیدات خود را ثابت کنند. اما چنانچه ثابت شود مکملی مضر است سازمان غذا و دارو می تواند آن را از بازار خارج کند.
آیا دارچین با سایر داروهای گیاهی یا شیمیایی ممکن است تداخل کند؟
اگر از مکملهای دیگری استفاده می کنید که قند خون شما را کاهش می دهند در مورد مصرف دارچین یا مکملهای آن احتیاط کنید. مراقب مصرف همزمان داروهای زیر با دارچین باشید: 

·        آلفا لیپوئیک اسید

·        کرومیوم

·        بیتر ملون یا خربزه تلخ

·        گیاه پنجه شیطان

·        شنبلیله

·        سیر

·        شاه بلوط هندی

·        پاناکس (جینسنگ)

·        جینسینگ سیبری

·        پسیلیوم یا اسفرزه

این موضوع در مورد داروهای دیابت نیز صادق است و شما باید در مصرف همزمان دارجین با این داروها احتیاط کنید. اگر پزشک به شما اجازه داد که از دارچین استفاده کنید، به میزان قند خون خود توجه دقیقی مبذول دارید و اگر دچار هیپوگلایسمی یا افت قند خون شدید به پزشک خود اطلاع دهید.
فراموش نکنید که مصرف دارچین با داروهایی که بر روی کبد تاثیر می گذارند، مشکلات کبدی را وخیم تر می کند.

منبع:

https://www.webmd.com/diabetes/cinnamon-and-benefits-for-diabetes