آیا شما بعنوان متخصص غدد یا دیابت با درمانهای جدید دیابت آشنا هستید؟

 27 دسامبر 2017- در طی دو سال گذشته، بیش از 30 داروی جدید برای کنترل بیماری دیابت به بازار آمده است و بیش از 475 داروی دیگر برای این بیماری بمنظور گرفتن تاییدیه‌ی FDA در  حال بررسی هستند.

برای بررسی میزان آگاهی متخصصین غدد از درمانهای جدید دیابت، از 149 متخصص غدد خواسته شد تا در یک نظرسنجی درباره ی داروهای جدیدی که اخیرا ً از FDA تاییدیه دریافت کرده اند، شرکت کنند. در این نظرسنجی، درباره ی داروی ertugliflozin که به نتایج اولیه‌‌ی خود در کارآزماییهای فاز سوم تحقیقات خود در طی دو سال دست یافته بود، سوال شد. تنها 45 درصد از متخصصان در مورد این دارو خبرهایی شنیده بودند، 20 درصد از آنها تنها نام این دارو را می‌دانستند و تنها 5 درصد با این دارو بخوبی آشنایی داشتند.

داروی Ertugliflozin یک داروی خوراکی از گروه مهار کننده‌های SGLT-2است که هدف آن بهبود کنترل قندخون در افراد بالغ مبتلا به دیابت نوع 2 می باشد. این دارو با نام تجاری Steglatro مورد تایید FDA قرار گرفته است و انتظار می‌رود در ژانویه‌ی 2018 در بازار آمریکا در دسترس باشد. از شرکت کنندگان پس از مطالعه‌ی اطلاعات این دارو و داده‌های بالینی بدست آمده از کارآزمایی‌ها سوال شد که چقدار طول می‌کشد که آنها این دارو را برای بیماران خود تجویز کنند؟

تنها  7 درصد از آنها  پاسخ دادند که در عرض یک هفته پس از عرضه‌ی دارو به بازار آنرا تجویز می‌کنند، 18 درصد از متخصصان غدد گفتند درعرض یک ماه اول و تقریباً نیمی از متخصصان (46 درصد) ابراز داشتند که در طی 2 تا 6 ماه  آنرا برای بیماران خود تجویز خواهند نمود. تنها یک نفر از هر 5 نفر(21 درصد) پاسخ دادند که احتمالاً 9 ماه پس از عرضه ی این دارو به بازار آنرا برای بیماران خود تجویز خواهند کرد.

 در میان 113 متخصص غدد که انتظار می‌رود داروی ertugliflozin را تجویز کنند، دلیل اصلی تجویز دارو "اثر بخشی" آن اعلام شد (58 درصد افراد). سایر دلایل شامل: پوشش بیمه‌ ای مورد انتظار (42 درصد)، مشخصات ایمنی دارو(36 درصد) و نحوه‌ی مصرف دارو (24 درصد) بود.

 اطلاع  متخصصان غدد و دیابت از داروها و درمانهای جدید دیابت بسیار مهم و حیاتی است. به گفته‌ی انجمن دیابت آمریکا، درمان دیابت برای هر بیمار باید بطور اختصاصی و فردی صورت گیرد، زیرا هیچ دو بیمار مبتلا به دیابت، دقیقاً شبیه به هم نیستند. به همین دلیل متخصصان باید از گروه‌های دارویی جدید و تفاوت داروهای یک گروه خاص، برای طراحی درمانهای فردگرایانه آگاهی کافی داشته باشند. به عنوان مثال هنگامیکه در مورد داروی Ertugliflozin صبحت می‌شود، متخصصان باید از مطالعات منتشر شده در مورد این دارو، اطلاع داشته باشند.

 داروی Ertugliflozin که از گروه داروهای مهار کننده‌ی SGLT-2 یا sodium/glucose cotransporter 2 inhibitor می‌باشد، برای کنترل گلایسمیک افراد بالغ مبتلا به دیابت نوع 2 طراحی و تولید شده است . این دارو به اهداف اولیه‌ی خود در  فاز سوم مطالعات دو ساله‌ی بالینی  VERTIS SITA2 و VERTIS SUرسیده است.

در مطالعه‌ی VERTIS SITA2، مقدار HbA1c افراد 0.6‌ درصد با مصرف 15میلی‌گرم ertugliflozin در روز کاهش یافت و هر دو گروه بیماران تحت درمان با دوزهای مختلف ertugliflozin توانستند به اهداف گلایسمیک ، کاهش وزن و کاهش فشار خون خود در طی 52 هفته درمقایسه با پلاسبو دست یابند. این نتایج با نتایج حاصل از 26 هفته مطالعه‌ی این دارو سازگار بود.

منبع:

www.diabetesincontrol.com/are-you-staying-informed-with-new-diabetes-treatments