آیا ریزش مو یکی از عوارض جانبی مصرف متفورمین است؟

22 اکتبر 2018 - متفورمین خط اول درمان دیابت نوع 2  است و برای سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز تجویز می شود. بعضی افراد نگران هستند که این دارو ممکن است باعث ریزش موی آنها شود اما شواهد کمی برای تایید این نگرانی وجود دارد.
پزشکان معمولا متفورمین را همراه با رژیم غذایی و ورزش، برای کمک به کنترل مقدار انسولین و سطح قند خون بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می کنند.
پزشکان گاهی متفورمین را برای افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نیز تجویز می کنند، زیراافزایش سطح انسولین و قند خون در افراد مبتلا به PCOS رایج است و متفورمین می تواند به کاهش آنها کمک کند.
تاکنون تاثیر متفورمین بر ریزش مو مشخص نشده است. در موارد نادر، برخی از بیماران ارتباطی را بین مصرف متفورمین و ریزش موهایشان گزارش کرده اند.با این حال، معلوم نیست که آیا متفورمین مسئول این مشکل است یا اینکه عوامل دیگری در آن نقش داشته اند؟
به عنوان مثال یک گزارش موردی در سال 2017 در مجله ی Current Drug Safety توضیح داده بود که چگونه یک مرد 69 ساله ی مبتلا به دیابت نوع 2 ناگهان ابروها و مژه های خود را از دست داده است. این مرد ترکیبی از متفورمین و یک داروی دیگر دیابت به نام sitagliptin را مصرف می کرد.
پزشکان تست های بالینی را برای یافتن هر گونه بیماری سیستمیک یا پوستی که ممکن است باعث ریزش موی این مرد شده باشد، انجام دادند.نویسندگان این گزارش نتیجه گرفتند که ممکن است ارتباطی بین این دارو و از دست دادن مو وجود داشته باشد.

متفورمین، ویتامین B-12 و ریزش مو

احتمال دیگر این است که متفورمین ممکن است به طور غیر مستقیم باعث ریزش مو شود.تحقیقات نشان می دهد که مصرف طولانی مدت متفورمین می تواند کمبود ویتامین B-12 و کم خونی می شود.ریزش مو یکی از علائم بالقوه برای هر دوی این شرایط است.
به گفته دکتر جیل کراندال، استاد پزشکی در کالج پزشکی آلبرت انیشتین در نیویورک، متفورمین ممکن است توانایی روده را برای جذب ویتامین B-12 کاهش دهد. این کاهش جذب ممکن است توضیح دهد که چرا افراد تحت درمان با متفورمین، علائم کمبود این ویتامین را تجربه می کنند.
علاوه بر ریزش مو، سایر علائم کمبود ویتامین B-12 عبارتند از:افسردگی، مسائل گوارشی مانند یبوست یا نفخ، خستگی، ضربان نامنظم قلب، احساس سرگیجه، از دست دادن تعادل، از دست دادن حافظه، بی حسی یا مور مور شدن پوست، تنگی نفس، از دست دادن بینایی وضعف.
کمبود های خفیف ممکن است باعث بروز هیچ یک از این علائم نشوند.
بعضی محققان معتقدند که پزشکان باید به طور مرتب آزمایشاتی را برای بررسی کمبود ویتامین B-12 برای افراد تحت درمان با متفورمین انجام دهند.
پزشکان باید به افرادی که متفورمین مصرف می کنند، افزایش مصرف غذاهای غنی از B-12 یا مصرف مکمل های B-12 را برای درمان یا پیشگیری از کمبود این ویتامین توصیه کنند و یا به آنها تزریق ویتامین  B-12که به طور مستقیم وارد جریان خون می شود، را توصیه کنند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323410.php