آنچه باید درمورد پیش دیابت بدانید

پیش دیابت یک هشدار و بیدار باش است و نشان می دهد که اگر سریعاً سبک زندگی خود را تغییر ندهید، به دیابت نوع 2 مبتلا خواهید شد. خبر خوب برای کسانی که در حال حاضر از این بیماری رنج می برند این است که این بیماری قابل درمان است.

پیش دیابت یا prediabetic یک نشانه ی هشدار دهنده از بالا بودن مقدار قند خون بیش از حد طبیعی اما نه به اندازه ی دیابت است. درحالیکه پیش دیابت می تواند منجر به عوارضی نظیر تخریب اعصاب، افزایش فشارخون و افزایش کلسترول شود اما می توان این شرایط را به حالت طبیعی بازگرداند.

مقدارقندخون ناشتای طبیعی 5.6میلی مول در لیتر( کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر) است، چنانچه قندخون ناشتا بین 5.7  تا 7.0میلی مول بر لیتر (100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر) باشد، می توان گفت که فرد به پیش دیابت مبتلا است.

دیابت نوع 2 شایعترین نوع دیابت است که بیشتر با عوامل شیوه ی زندگی مرتبط است. هنگامیکه مقدار قندخون شما از حد مجاز بالاتر می رود ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد اما برخی از نشانه های زیر می تواند علامتی از بروز پیش دیابت باشد:

·        افزایش غیرعادی اشتها

·         خستگی

·        تشنگی

·        تکرر ادرار

اگر مقدار قندخون شما غیر طبیعی باشد، پزشک می تواند بوسیله ی آزمایشات زیر وضعیت شما را  تشخیص دهد:

·        آزمایش تحمل گلوکز خوراکی

·        آزمایش قندخون ناشتا

·        آزمایش HbA1c  که مقدار متوسط قند خون شما را در طی 2 تا 3 ماه پیشین نشان می دهد.

 چه کسانی در معرض ابتلا به پیش دیابت هستند؟

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا مقدار قندخون در افراد مبتلا به پیش دیابت افزایش می یابد. با این حال چندین عامل که می تواند فرد را مستعد پیش دیابت نماید به شرح زیراست:

·        اضافه وزن

·         فقدان فعالیت بدنی و شیوه ی زندگی بی تحرک

·        سابقه ی خانوادگی دیابت

·         سن: از سن 45 سالگی، خطر ابتلا به دیابت افزایش می یابد.

 چگونه پیش دیابت را درمان کنیم؟

دکتر Wayne Mayمتخصص دیابت می گوید: مطالعات انجام شده بر روی بیماران پرخطر نشان می دهد که  کاهش وزن می تواند سبب کاهش قند خون افراد مبتلا به پیش دیابت شود. او پیشنهاد می کند که افراد از یک رژیم غذایی مدیترانه ای که ثابت شده است در معکوس کردن پیش دیابت در بسیاری از  موارد موثر بوده است، تبعیت کنند.

روشهای درمانی زیر می توانند به معکوس نمودن پیش دیابت کمک کنند:

·        از دست دادن اضافه وزن

·         تبعیت از یک رژیم غذایی متعادل

·         قطع مصرف قند و الکل

·         انجام ورزش منظم

·        دارو: متفورمین دارویی است که برای افراد مبتلا به پیش دیابت که درمعرض خطر بالایی برای ابتلا به دیابت نوع 2 هستند، تجویز می شود.

بیاد داشته باشید که ابتلا به پیش دیابت به معنای ابتلا شما به دیابت نوع 2 نیست، البته باید پیش دیابت  را جدی گرفت زیرا این بیماری نشانه ای برای تغییر فوری سبک زندگی بی تحرک به یک زندگی سالم با کمک رژیم غذایی متعادل و انجام ورزش منظم است.

منبع:

www.health24.com/Medical/Diabetes/News/what-you-should-know-about-prediabetes-20171114