آزمون هموگلوبینA1c   راحت‌ترین روش برای پیش بینی دیابت نوع 2 در کودکان

5 ژانویه 2017- محققان آمریکایی موسسه‌ی ملی بیماریهای دیابت، گوارش و کلیوی و دانشمندان انستیتوی ملی سلامت در آریزونا اعلام کردند که هموگلوبین A1c دقیق‌ترین و آسان‌ترین روش نسبت به سایر روشهای کنونی، برای پیش بینی نشانه‌های اولیه‌ی ابتلا کودکان و نوجوانان به دیابت نوع 2 است.

هموگلوبین A1cبیانگرمتوسط مقدار قند خون فرد در طی 2 تا 3 ماه گذشته است و می‌تواند برای افرادی که مشکوک به ابتلا به دیابت نوع 2 هستند، مورد استفاده قرار گیرد. در این آزمون مقدار گلوکزی که با اتصال شیمیایی به گلبولهای قرمز خون متصل شده است، اندازه‌گیری می‌شود.

محققان در آریزونا مقدار گلوکز پلاسما را در حالت ناشتا(FPG) و 2 ساعت پس از خوردن غذا (2hPG) با آزمون هموگلوبین A1c برای بررسی دیابت نوع 2 مقایسه کردند.

یکی از نویسندگان این مقاله دکتر Sinha می‌گوید: آزمون هموگلوبین A1c، دقیق‌ترین و آسانترین روش برای بررسی دیابت در میان کودکان و نوجوانان است زیرا نیازی به ناشتا ندارد و به نظر من هیچ کودکی تا ساعت 8 صبح نمی‌تواند بدون خوردن غذا و بحالت ناشتا باقی بماند.

 از سال 1965 تا سال 2007، این تیم تحقیقاتی، 2095 کودک 10 تا 19 ساله را بررسی کردند و این افراد تا زمانی که به سن 39 سالگی رسیدند، تحت نظارت قرار گرفتند. آنها همچنین افراد بالغ 20 تا 39 ساله را تا زمانی که به سن 59 سالگی رسیدند، تحت نظارت داشتند تمام افراد شرکت کننده از سرخپوستان آمریکایی بودند. در گروه کودکان و نوجوانان ، 18.8درصد از افراد دارای اضافه وزن و 53.1درصد چاق بودند. در گروه افراد بالغ 19.1درصد دارای اضافه وزن و 73.8  درصد چاق بودند.

اگرچه محققان بررسی‌های خود را بر گروهی از افراد(سرخپوستان آمریکا) که در معرض خطر بالاتری برای دیابت قرار داشتند، انجام دادند، اما دکتر Sinha معتقد است این یافته‌ها می تواند به سایر گروه‌ها نیز تعمیم داده شود. نتایج این تحقیق در مجله‌ی Diabetes Care منتشر شد.

دکتر Sinhaمی‌گوید: فقدان یک تفاوت چشمگیر(سطح زیر منحنی) بین HbA1c و اندازه‌گیری گلوکز بر اساس FPG و 2hPG نشان می‌دهد که هر سه ی این آزمایشات از نظر حساسیت و ویژگی بسته به آستانه‌ی انتخاب شده، با هم مشابه‌اند.

 جالب توجه اینست که این مطالعه‌ی بلند مدت در آمریکا در یک زمان مشابه با مطالعه‌ی محققان دانشگاه آکسفورد که خواستار بررسی اثر بخشی آزمون HbA1c درغربالگری افراد در معرض خطر زیاد برای دیابت نوع 2 بودند، منتشر گردید.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/jan/hba1c-test-most-convenient-way-to-predict-type-2-diabetes-in-children,-say-us-researchers-99084571.html