آخرین تغییرات برای رژیم های غذایی افراد مبتلا به دیابت

29 مه 2020 - در زمینه ی تغذیه ی افراد مبتلا به دیابت چه موضوعات جدیدی ارائه شده است؟ Mary Ann Hodorowicz ، متخصص تغذیه و متخصص در زمینه ی مراقبت و آموزش دیابت، در وبیناری که اخیرا برای متخصصان تغذیه برگزار شده بود، آخرین دستورالعمل های مربوط به "کنترل ABC دیابت" را به روز رسانی کرد.

حرف A ، اشاره به هموگلوبین A1C دارد. این آزمایش خون نشان دهنده ی میانگین قند خون فرد در طی 3 ماه گذشته است. A1C طبیعی به جلوگیری از بسیاری از عوارض ناشی از دیابت کمک می کند.

حرف B ، به فشار خون اشاره دارد. حمله قلبی و سكته مغزی در مبتلایان به دیابت شایع تر است و انتخاب مواد غذایی خاص از جمله رژیم غذایی DASH (رویکردهای رژیمی برای کنترل فشار خون بالا) ، می تواند این خطر را کاهش دهد.

حرف C، به کلسترول از جمله کلسترول بد(LDL) و کلسترول خوب(HDL) مربوط است. هر دوی این کلسترول ها، با انتخاب رژیم غذایی قابل بهبود هستند.

در اینجا برخی از یافته ها و توصیه های اخیر برای کمک به افراد مبتلا به دیابت در رسیدن به این اهداف را آورده ایم:

همه ی کربوهیدرات ها با هم مساوی نیستند. به عنوان مثال، کربوهیدرات های موجود در برنج سفید، باعث افزایش قند خون به میزان بیشتری نسبت به همان مقدار کربوهیدرات از ماکارونی می شوند.

وعده های غذایی پرچرب و پر پروتئین نیز باعث افزایش قند خون می گردند. مطالعات نشان می دهد که پروتئین و چربی بیش از حد نیز می توانند قند خون را برای مدت زمان طولانی بالا نگه دارند.

هیچ مقدار ایده آلی در مورد کربوهیدرات ها برای افراد مبتلا به دیابت وجود ندارد. تنها راه برای تعیین "بودجه" ی کربوهیدرات برای هر فرد، ردیابی چگونگی واکنش قند خون او، بعد از مصرف هر وعده ی غذایی خاص است.

فیبر غذایی - بخصوص فیبر محلول - به کنترل قندهای خون و همچنین کلسترول کمک می کند. جالب است که بیشترین مقدار این فیبرهای محلول در نخود، لوبیا و مکمل های فیبر psyllium مانند Metamucil ، وجود دارد. در حقیقت، جدیدترین رهنمودهای انجمن دیابت آمریکا به افراد مبتلا به دیابت توصیه می کند که روزانه 7 تا 13 گرم فیبر محلول مصرف کنند.

صبحانه کم کربوهیدرات بخورید. به عنوان مثال، یک املت پنیر و اسفناج، نه تنها از افزایش ناگهانی قندهای صبحگاهی در افراد مبتلا به دیابت جلوگیری می کند بلکه باعث کاهش قند خون در بقیه ی طول روز در مقایسه با یک صبحانه ی حاوی میوه ها(حاوی کربوهیدراتهای ساده هستند) و غلات صبحانه می شود.

هنگام صرف وعده های غذایی، سبزیجات غیر نشاسته ای خود را قبل سایر کربوهیدرات ها بخورید. به عنوان مثال، سالاد یا سبزیجات دیگر را قبل از ماکارونی، نان یا سیب زمینی میل کنید. در مقایسه با خوردن سبزیجات در ابتدا یا کربوهیدرات ها، شروع یک وعده غذایی با سبزیجات می تواند به کنترل قندهای بعدی از غذا کمک کند.

هیچ برنامه غذایی ایده آلی برای همه افراد مبتلا به دیابت وجود ندارد. رویکرد فردی بهترین روش است و یک متخصص تغذیه با تخصص در دیابت می تواند کمک بزرگی برای تدوین یک برنامه ی غذایی مطلوب باشد. به دنبال متخصصان تغذیه با مدارک معتبر که در مراقبت از دیابت تخصص داشته باشد، بگردید. شما هنوز هم می توانید از افراد برجسته با عنوان CDE یا مربی معتبر دیابت، کمک بگیرید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-05-quinn-nutrition-diabetes.html