هدف ما در موسسه ی خیریه ی دیابت طبرستان، حفظ سلامت و افزایش امید به زندگی بیماران مبتلا به دیابت است
اسلایدشو: شش بیماری پوستی مرتبط با دیابت

بیماریهای پوستی

برخی از بیماریهای پوستی ممکن است شما را درمعرض خطر ابتلا به دیابت قرار دهند. دیابت یک بیماری مزمن است که می تواند هر قسمت از بدن شما از جمله پوست را تحت تأثیر قرار دهد. ابتلا به دیابت شما را به انواع خاصی از بیماریهای شایع پوست مستعد می کند همچنین ممکن است شما را درمعرض ابتلا به عفونت هایی کند که تنها افراد دیابتی ممکن است به آن مبتلا شوند. با مراقبتهای مناسب و شیوه ی زندگی سالم می توان از بسیاری از این مشکلات اجتناب کرد یا آنها را درمان نمود. ابتلا به یکی از بیماریهای پوستی زیر ممکن است نشانه ای از خطر ابتلا فرد به دیابت باشد:

آکانتوزیس نیگرا

در این بیماری پوستی مرتبط با دیابت لکه هایی قهوه ای معمولاً در دو طرف گردن، زیر بغل یا کشاله ی ران ظاهر می شوند. به گزارش انجمن دیابت آمریکا، این مشکل معمولاً تنها در افراد دارای اضافه وزن مشاهده می شود و غالبا کاهش وزن بهترین راه درمان آن است. البته پزشک ممکن است پمادهایی را برای این ضایعات پوستی تجویز کند که ظاهر این لکه های تیره را بهبود بخشد.

تاول دیابتی

این نوع از تاول ها معمولاً بروی دست ها، انگشتان دست و پا، قسمتهای پایینی و ساق پا وساعد ظاهر می شوند. این تاول ها نه تنها دردناک هستند بلکه می توانند نسبتاً بزرگ شده و ظاهری ناخوشایند داشته باشند اما می توانند به خودی خود التیام یابند. اگر شما در مراقبت های دیابتی خود کوشا باشید و قند خونتان را کنترل کنید کمتر با چنین ناراحتی پوستی مواجه خواهید شد، اگر به نوروپاتی دیابتی مبتلا هستید ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این نوع تاول باشید.

دیجیتال اسکلروز

به گزارش انجمن دیابت آمریکا تقریباً یک سوم از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به این نوع بیماری پوستی مبتلا می باشند، اما می توان با کنترل قند خون درمحدوده ی سلامت از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد. این اختلال با ضخیم شدن و مومی شدن پوست روی دست و گاهی پیشانی همراه است. هنگامیکه این ضایعه بروی پوست دست ظاهر می گردد پوست ناحیه ی مفاصل انگشتان ضخیم شده و عملکرد مفاصل را کاهش دهد. استفاده ی روزانه از مرطوب کننده ها می تواند به نرمی پوست کمک کند اما سبب بهبود این بیماری نمی شود.

خارش پوست

از بیماریهای پوستی شایعی که بیماران دیابتی بیشتر مستعد ابتلا به آن می باشند می توان به خارش پوست اشاره کرد، افراد دیابتی غالباً با خارش پوست مواجه هستند. اغلب اوقات، اختلالات گردش خون موجب بروز خارش می شود. خارش معمولاً از ناحیه ی پا شروع می شود. افراد مبتلا به دیابت همچنین مستعد خشکی پوست و عفونتهای قارچی هستند که هر دو این شرایط می تواند سبب ایجاد خارش شود. خاراندن پوست می تواند این وضعیت را بدتر کند. استفاده از لوسیونهای مرطوب کننده، کاهش تعداد دفعات حمام، استفاده از آب ولرم به جای آب داغ ، استفاده از صابون های ملایم، خشک کردن ملایم پوست با حوله بجای مالش حوله بروی پوست، می تواند از شدت خارش کاسته و از تحریک پوست جلوگیری کند.

عفونتهای قارچی

در افراد مبتلا به دیابت عفونتهای قارچی بیشتر شایع است از جمله ی این عفونتها می توان به ringworm و athlete's foot اشاره کرد. به گزارش Everyday Health ، شایعترین بیماری قارچی در افراد دیابتی عفونت کاندیدا آلبیکنس است که باعث می شود پوست فلسی شکل شده و یا تاول هایی بروی پوست در ناحیه ی زیر بغل یا انگشتان پا ظاهر شود. اگر چنین بیماریهای قارچی را در پوست خود مشاهده نمودید حتماً پزشک خود را در مورد وجود این ضایعات مطلع کنید تا برای شما درمان مناسب را تجویز نماید.

عفونت های باکتریایی

گل مژه ، جوش یا گوشه ناخن یا عفونتهای ناخن نسبتاً درمیان همه ی افراد شایع است اما چنانچه به دیابت مبتلا باشید خطر ابتلا به این عفونت های باکتریایی درشما افزایش می یابد. معمولاً این نوع عفونتها سبب قرمز شدن ومتورم شدن پوست شده و با احساس درد و ناراحتی همراه است. کنترل صحیح قند خون و استفاده از آنتی بیوتیک تحت نظارت پزشک بهترین روش برای درمان این عفونت ها است. منبع: www.diabeticconnect.com